background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Стаття 263 ККУ - Відповідальність за незаконне носіння, зберігання, придбання, виготовлення, передачу або збут вогнепальної зброї в Україні

Придбання чи використання зброї для спорту, мисливства або ж для власного захисту покладає на особу ряд обов’язків, зокрема щодо умов її зберігання, а також отримання дозволу на придбання, носіння чи зберігання. В умовах війни кількість зброї як серед військових, так і серед цивільного населення значно зросла.

Незаконне поводження зі зброєю карається законом.

 

Законодавством визначено низку статей, що передбачають як кримінальну, так і адміністративну відповідальність за конкретно окреслені діяння, що за своїм змістом містять ознаки правопорушень.

 

Зокрема, диспозиції статті 263 Кримінального кодексу України передбачають санкції за протиправне використання зброї. Незаконне зберігання зброї ККУ також може вважатися злочинним, так само як і незаконне носіння зброї, виготовлення, ремонт, передача, незаконне придбання зброї, а також торгівля зброєю за відсутності спеціального дозволу установленого законодавством, а саме Положенням про дозвільну систему, затвердженим постановою Уряду № 576 від 12.10.1992, Інструкцією, затвердженою наказом МВС №622 від 21.08.1998 та іншими актами.

 

Не лише вогнепальна зброя підлягає легалізації.

 

Різноманітні бойові припаси (патрони, міни, снаряди, бойові частини ракет, тощо), вибухові речовини (тротил, нітрогліцерин, порох, тощо) та пристрої зі здатністю вибухати, холодна зброя (арбалети, кинджали, ножі мисливські/фінські, тощо).

 

Мисливська гладкоствольна зброя не підпадає під 263 ККУ.

 

Незаконне поводження зі зброєю такого різновиду може утворювати склад адміністративного правопорушення, про що ґрунтовніше викладено нижче.

 

Питання віднесення скоєного до адміністративного чи кримінального порушення вирішується після проведеної балістичної експертизи.

 

Яке покарання настає за статтею 263 КК України?

 

Відповідальність за статтею 263 ККУ у разі поводження поза законом із вогнепальною зброєю чи боєприпасами, передбачає тюремне ув’язнення від трьох до 5 років.

 

Щодо холодної зброї, то ст. 263 передбачає декілька варіантів покарання: штраф – 17-68 тис. грн, 120-240 год. громадських робіт, 2-3 роки нагляду органами пробації, до 3-х років колонії або виправного центру.

 

Стаття 263 КК України передбачає випадки, коли злочинці можуть і не притягуватися до відповідальності, якщо в добровільному порядку передали заборонені предмети владним структурам. 

 

Як зазначають практикуючі адвокати питання доведення винуватості за вказаною статтею досить суперечливе, оскільки з моменту вступу в силу нового КПК відсутній спеціальний закон, яким би було врегульовано обіг зброї, а відтак наявність складу злочину можу бути піддано сумніву.

 

Досвідчений адвокат по кримінальним справам допоможе розібратися з усіма спірними моментами.

 

Відповідальність за незаконне виготовлення зброї стаття 263-1 ККУ

 

Стаття 263-1 охоплює такі діяння:

  • Протизаконний ремонт, модернізація або виготовлення вогнепальної зброї;

  • Її фальсифікат;

  • Позазаконні зміна чи видалення маркування на зброї;

  • Нелегальне виготовляння боєприпасів, вибухових пристроїв чи речовин.

 

Вирок за незаконне виготовлення зброї передбачає 3-6 років тюремного ув’язнення.

 

Обтяжувати покарання буде повторність вчинення чи попередня змова групи людей. У такому разі санкція передбачає строк за гратами 5-10 років.

 

У разі вчинення раніше окресленого організованою групою в тюрмі доведеться відбути 8 - 12 років.

 

264 ККУ – покарання за недбале зберігання зброї вогнепальної та боєприпасів

 

У випадках, коли особа не мала умислу на вчинення протиправних дій щодо обігу зброї, про які розповіли вище, проте легковажно не передбачила тяжких наслідків у вигляді позбавлення людей життя або іншого, в результаті недбалого зберігання зброї чи боєприпасів, вона буде відповідати за статтею 264 ККУ.

 

Покарання може бути у вигляді поміщення, як у виправний центр, так і у колонію до 3-х років.

 

Про таке кримінальне правопорушення можна вести розмову у випадках, коли власник зброї чи боєприпасів не дотримується вимог Інструкції (наказ МВС №622, п. 11) стосовно умов зберігання, наприклад, не розмістив у сейфі.

 

Адміністративна відповідальність за незаконне зберігання і носіння зброї.

 

Звертаємось до змісту статей 190 та 191 КУпАП.

 

За першою статтею кваліфікують такі правопорушення стосовно вогнепальної, холодної або пневмо зброї:

 

  • Її зберігання без відповідного спец дозволу;

  • Передача її власником, що має необхідну дозвільну документацію, інший особі, у якої такі документи відсутні;

  • Нелегальний продаж;

  • Незаконне придбання зброї;

  • Повторність вчинення раніше означеного.

 

Говорячи про відповідальність за 191 КУпАП, питання буде стосуватись зброї, окрім раніше згаданої у 190 ст., нагородної та боєприпасів. Про наявність ознак цього правопорушення можна казати у разі недотримання особою законодавчих приписів щодо поводження зі зброєю, а саме незаконне носіння зброї, зберігання, та перевезення. Незаконне придбання зброї цим складом адмін правопорушення не охоплюється.

 

У якості покарання ці норми передбачають накладення адмін. штрафів та конфіскацію чи вилучення за плату зброї.

 

Послуги адвоката за статтею 263 КК України

 

Юридичний супровід адвоката об’єднання Актум буде включати правовий аналіз процесуальних документів, в тому числі експертного висновку, встановлення підстав для їх оскарження, збір доказів для доведення невинуватості, присутність на всіх процесуальних діях та оцінка дотримання норм закону під час їх проведення як на стадії досудового розслідування, так і в суді; оскарження судових рішень в апеляційному та касаційному порядку.

 

Адвокат за ст. 263 ККУ вибудує стратегію захисту з урахуванням індивідуальних обставин конкретного клієнта та буде надавати роз’яснення з усіх незрозумілих питань.

 

Консультація або захист у кримінальній справі у Києві та інших містах –з 8.00 до 22.00. Телефонуйте: 098-665-05-40, 050-665-05-60.

photo thems