background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

СТ. 126 ККУ – ПОБОЇ І МОРДУВАННЯ

Законодавство України визначає людське життя та здоров’я найвищою цінністю. Саме тому завдання шкоди іншим людям суворо карається Кримінальним кодексом України.


Побої і мордування — це досить поширене та серйозне правопорушення, яке регулюється ст. 126 ККУ. Якщо ви стали учасником справи за такою статтею в якості обвинуваченого, жертви або свідка, вам обов’язково потрібен адвокат у кримінальних справах. Такий досвідчений юрист допоможе вам на етапі досудового розслідування, а також, при необхідності, представлятиме ваші інтереси у суді. Також допомога адвоката знадобиться і беззаперечно не буде зайвою, починаючи з етапу консультацій, збору документів, подання прохань тощо.

Побої — це

Для початку потрібно розібратися в термінології, яка передбачена ст. 126 КК України. Адже поняття побоїв і мордування значно відрізняються між собою.

Побої — чисельні удари, які були нанесені потерпілому. Водночас вони не несуть значних ушкоджень тіла (постраждалого).

Мордування — це

Мордування — це нанесення інших болючих відчуттів потерпілому, яке відбувається багато разів і впродовж тривалого часу.

Під іншими болючими відчуттями розуміються такі дії, як:

  • викручування кінцівок;

  • затискання шкіри та кінцівок;

  • або інший фізичний вплив на тіло людини, який відрізняється від удару.

Наочним прикладом подібних правопорушень став нещодавній скандал в лавах ЗСУ, який набув розголосу. В українських медіа було поширено інформацію про зловживання владою у 211-й бригаді Збройних Сил. Зокрема, йдеться і про побої, і про катування та знущання. На загал було виставлено фото із зображенням сина начальника штабу вищезгаданої бригади. Молодий офіцер позує на фоні хреста, до якого прив'язаний військовий. Також деякі військовослужбовці надали свідчення, що командиром бригади була облаштована так звана “клітка”. До неї певний час саджали військових без одягу, з яких надалі вимагали гроші. Крім того, зафіксовані випадки безпосереднього побиття військових з боку офіцерського складу. Всі виявленні зловживання так чи інакше скоювалися з корисливих намірів.

Наразі офісом генерального прокурора відкрито кримінальне провадження, ведуться слідчі дії.

У цьому прикладі фігурують одночасно і мордування, і побої, які були скоєні в умовах воєнного стану.

Що каже закон?

Для початку потрібно розібратися, чим завдання ударів та побоїв, а також характер мордування, відрізняються від нанесення тілесних ушкоджень. Останні передбачають порушення роботи певних органів або цілісності тіла постраждалого. Удари, побої та мордування таких наслідків не передбачають.

Що стосується законодавчої бази, стаття 126 ККУ визначає основні поняття, які вказані вище, а також міру відповідальності за таке правопорушення. Також вказуються певні фактори, які можуть сприяти збільшенню покарання за порушення закону.

Це можуть бути дії з метою залякування потерпілого чи його близьких людей, організовані за попередньою змовою групою осіб, а також вчинення правопорушення з мотивів національної чи релігійної нетерпимості.

Процес розгляду справи за статтею 126 передбачає звернення особливої уваги на медичний огляд потерпілого. Адже отримані результати огляду слугуватимуть основними доказами.

Якщо ви стали жертвою завдання побоїв, щоб мати більші шанси притягнути винного до відповідальності, потрібно виконати такі основні дії:

  • Звернутися до найближчої лікарні для фіксації отриманих ушкоджень в результаті протиправних дій нападника. Подбати про те, щоб був складений детальний опис травм. Описати особливості больових відчуттів, а також вказати, які саме ділянки тіла піддавалися ударам, побоям і мордуванню.

  • Якщо травми тимчасово вплинули на вашу працездатність, і ви отримали один чи декілька лікарняних, подбайте про те, щоб цей фактор був документально засвідчений. У майбутньому такі документи можуть бути використані в якості доказів.

  • Негайно зверніться в поліцію. Найкраще викликати її безпосередньо на місце злочину. Якщо такої можливості немає, намагайтеся написати заяву в поліцію протягом 24 годин з моменту отримання побоїв. Подбайте про отримання направлення на судово-медичну експертизу.

Також у такій ситуації оптимальним рішенням буде звернення до кримінального адвоката, який допоможе в зборі доказів і представленні ваших інтересів під час проведення справи.

Відповідальність за статтею 126 ККУ

Отже, відповідальність зловмисників, пов’язаних зі злочинами за статтею 126 Кримінального Кодексу України, може сильно відрізнятися залежно від особливостей справи.

Найчастіше за побої зловмисник може отримати:

  • штраф до 50 НМДГ;

  • громадські роботи на термін до двохсот годин;

  • виправні роботи на термін до 1 року.

Також існує міра покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі до 5 років. Вона впроваджується в таких ситуаціях:

  • дії зловмисника класифікуються як мордування;

  • злочин був вчинений з метою залякати потерпілого;

  • побої та мордування були вчинені групою осіб;

  • правопорушення було вчинене з національних, расових чи релігійних мотивів.

Хто може допомогти?

Якщо ви стали жертвою побоїв чи мордування або ж неправомірно звинувачуєтесь за статтею 126 Кримінального Кодексу України, оптимальним рішенням буде звернення до адвоката з об’єднання «Актум».

У нас працюють тільки досвідчені фахівці, які неодноразово стикалися з подібними справами. Адвокат по кримінальних справах точно зможе скласти оптимальну стратегію проведення справи, проконсультує вас, а також допоможе зі збором всіх необхідних доказів і документів.

Отримати консультації у наших представників ви можете за телефонами 067-303-02-94, 098-665-05-40, 050-665-05-60, а також через сайт після заповнення відповідної форми.

Ст 126 ККУ (Побої і мордування)