background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Що робити якщо не згоден з рішенням ВЛК?

У разі незгоди з рішенням ВЛК особа може його оскаржити. І навіть має вибір - звернутись із заявою про перегляд у ВЛК вищого рівня – послідовно в обласну, регіональну або центральну.

Держава перебуває у стані війни, де-факто. Де-юре це назвали воєнним станом. Тому тепер проходження військово-лікарської комісії – обов’язкова процедура для всіх військовозобов’язаних. Ба більше: понад мільйон людей вже у війську. І багато з них кожного дня ведуть криваві бої, зазнаючи поранень/травм/каліцтва.



Зі зрозумілих причин завжди є конфлікт інтересів сторін – громадян і державного апарату в особі ВЛК. Адже від суб’єктивних факторів та від проявів недбалості з боку виконавців застрахуватись майже неможливо. Непоодинокими є випадки коли в повній мірі не забезпечений достатній рівень організації проведення ВЛК, виникають різноманітні порушення під час проходження або медкомісія проводиться формально. Все це не тільки порушує права, але й безпосередньо впливає на морально-психологічний стан і військовозобов’язаних і військових.



Чи можна боротись коли не згоден з рішенням ВЛК? Так! Отже, давайте розберем алгоритм оскарження ВЛК.



Порушення правил проходження військово-лікарської комісії

 
За майже три роки, як в Україні триває повномасштабна війна та мобілізація правники все частіше стикаються з ситуаціями та запитами від військових та військовозобов’язаних щодо порушень правил мобілізації, як з боку представників ТЦК та СП так і процедур проходження військово-лікарських комісій.

 

Керівник напряму військового права адвокатського об’єднання Актум Артем Бондар констатує: «На жаль непоодинокими є випадки коли під час проходження ВЛК лікарі не враховують наявні у особи хвороби або взагалі ігнорують наявні проблеми зі здоров’ям. І незгода з рішенням ВЛК доволі поширений запит серед наших клієнтів».

 

Правник радить задля уникнення ситуацій, що можуть у подальшому призвести до ситуацій «Я не згодний з рішенням ВЛК. Допоможіть», перед проходженням медкомісії, зокрема військовозобов’язаним та призовникам, самостійно звертатись до лікарів з метою ретельного та неупередженого обстеження та отримання висновку щодо стану їх здоров’я та ймовірних хвороб чи порушень функцій.

 

Також не варто гребувати фаховою консультацією правника, який проаналізує усі наявні у військовозобов’язаного медичні документів відповідно до норм Наказу № 402 Міноборони «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ», порекомендує що робити далі, а за необхідності, розробить подальший алгоритму дій.

 

І мова йде не тільки про ситуації коли не згоден з висновком ВЛК військовослужбовець або призовник, серед військових теж достатньо таких запитів і вони також можуть оскаржувати висновки медкомісії, якщо вважають, що рішення комісії хибне.


У разі незгоди з рішенням ВЛК особа може його оскаржити


І навіть має вибір.


Так що робити якщо не згоден з висновком ВЛК? Насамперед - звернутись із заявою про перегляд у ВЛК вищого рівня – послідовно в обласну, регіональну, центральну.

У подальшому доведеться вдатися до судового захисту – через адміністративний позов до суб’єкта владних повноважень, тобто ВЛК.



Зауважте: висновок Центральної ВЛК МОУ – оскаржується тільки в суді.



Варіанти не виключають один одного. Наприклад, якщо регіональна ВЛК не встане на бік заявника і залишить без змін рішення нижчої комісії, то можна звернутись або до ЦВЛК, або до суду.



Що може бути підставою для скарги на висновки ВЛК


Найчастіше рішення медкомісії відміняють або змінюють у разі, коли військові лікарі:

- «заплющили очі» на реальний стан здоров’я (наявні в дійсності поранення, хвороби, пошкодження);

- проігнорували пов’язаність декількох захворювань і травм/поранень;

- штучно занизили ступінь тяжкості отриманих поранень/травм;

- не повністю врахували порушення функцій організму внаслідок хвороби/травми/поранення;

- припустились процедурних порушень – огляд непрофільним лікарем, не проведення необхідних аналізів, апаратних досліджень тощо.



Також ВЛК відтепер зобов’язана в рішенні вказувати категорію придатності – де військовий може служити, а де ні, що те ж може стати підставою для оскарження.



Якщо не згоден з висновком ВЛК


Якщо не згоден з висновком ВЛК - дешевше і простіше – звернувшись до вищої за рангом комісії. У формі письмового звернення.



У заяві на оскарження рішення ВЛК треба написати:

З яким висновком не згоден заявник.

Яка в нього позиція з цього приводу та на чому вона ґрунтується.

Що він хоче – зміни рішення, проведення нової (повторної) комісії тощо.



Строк оскарження висновку ВЛК у такий спосіб – 1 місяць з моменту прийняття рішення.



Проте у судовому порядку можна розраховувати на більшу об’єктивність, оскільки спір буде розглядати незалежний орган (не з армійської ієрархії). І строки на оскарження більші: 3 місяці – якщо попередньо була процедура перегляду по інстанції, та 6 місяців – коли обрано судовий захист від самого початку конфлікту.



Для звернення до суду треба підготувати позов. Це юридичний документ, котрий повинен відповідати процесуальним нормам (ст.ст. 160-161 КАСУ).



У ситуаціях якщо не згоден з ВЛК важливо пам’ятати: оскарження – не зупиняє дію рішення ВЛК. Але у разі судового шляху є вірогідність його призупинення суддею на підготовчій стадії розгляду справи – коли внесена заява про забезпечення позову.



Хто допоможе захистити ваші інтереси


ВЛК вирішує фундаментальні питання у долі людини, без перебільшення. Військовий адвокат – спеціаліст, юридична допомога якого дозволяє призовникам, солдатам і офіцерам скасувати необґрунтоване рішення ВЛК.



АО «Актум» з 2014 року займається спорами з армійською медициною: маємо значний досвід досягнення результатів для клієнтів. В нас 25 військових юристів, що працюють поруч з вами у 11 містах країни – по всіх регіонах, включно з Києвом.



Якщо вам потрібен адвокат по ВЛК – телефонуйте: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60. В нас немає вихідних.

photo thems