Розірвання шлюбу, якщо один з подружжя за кордоном
Із запровадженням в Україні військового стану українські родини зазнали випробувань відстанню, часом та іншими складними обставинами, які звалилися на них майже одночасно. Жінки, у пошуках безпечного місця або порятунку дітей, вирушили за терен держави, залишаючи українські домівки та своїх чоловіків.
Не всі родини змогли вберегти свої шлюби. Ба більше, у 2023 році Україна увійшла до ТОП-5 країн за кількістю розлучень.
Законотворці такі виклики сприйняли адекватно, розпочавши процес адаптації законодавства до нових потреб українського суспільства.
Отож наразі впроваджені різні технічні та інституційні можливості розлучення за кордоном.
У яких випадках не потрібно звертатись до суду? Який порядок судового врегулювання шлюборозлучного процесу? Чи можна подати на розлучення, якщо чоловік за кордоном? Чи є особливості при оформленні розлучення під час війни за кордоном?
Докладніше, розповідаємо далі.
Розірвання шлюбу через відділ реєстрації актів цивільного стану (РАЦС)
Цей варіант можливий у випадку відсутності у шлюбі дітей до 18 років та коли обидва із подружжя дають згоду на розлучення.
У таких випадках задля оформлення розлучення подружжя має звернутися зі спільною заявою до РАЦС.
За певних обставин, одноосібно подати заяву можна у таких випадках:
один із подружжя засуджений до тюремного ув’язнення (з максимальним терміном - три роки) за кримінальне правопорушення;
один із подружжя безвісно відсутній або визнаний у судовому порядку недієздатним;
на вимогу судового рішення (за необхідності встановлення судом певних фактів чи інших осбтавин, що стосуються справи).
Державна реєстрація факту розірвання шлюбу, від моменту подання заяви до отримання рішення, триває 30 днів.
Крім того, у разі розірвання шлюбу за спільною заявою подружжя, яке не має дітей, такі особи можуть звернутися за вирішенням цього питання до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП).
До того ж, на період дії воєнного стану, Уряд надав іноземним представництвам можливість реєструвати акти цивільного стану.
Розірвання шлюбу в судовому порядку
Іноземні суди загалом не мають повноважень із розгляду шлюборозлучних справ громадян України. За правилами українського законодавства, національними інстанціями мають врегульовуватись розлучення у яких, наприклад, один з партнерів залишився в Україні, а інший перебуває під тимчасових захистом іноземної держави.
У яких випадках "розлучення під час війни за кордоном" не обійдеться без суду?
У разі народження у шлюбному союзі дітей, які не досягли повноліття на момент розлучення.
Якщо не має можливості подати спільну заяву.
Коли розлучення ініціюється одним із подружжя.
У таких випадках відмінність буде полягати лише у процедурі, за якою будуть розглядатися такі справи судом.
Так, неможливість подати спільну заяву або, якщо розлучитись хоче лише хтось один, дають підстави судам розглядати шлюборозлучні справи в окремому провадженні.
До речі, за допомогою сервісу «Електронний суд» українці, як в України, так і в інших країнах мають можливість подати позов дистанційно - онлайн.
Подати документи на розлучення до суду можна в такі способи:
За допомогою уповноваженого представника - до канцелярії суду.
В електронному вигляді - на є-мейл суду (обов'язково засвідчивши електронно-цифровим підписом).
Через систему «Електронний суд» - створивши е-кабінет.
Територіальна підсудність подання документів залежатиме від таких обставин:
У випадку подання подружжям спільної заяви – вони самі вирішують у який суд звернутись.
У разі звернення з позовом того з батьків, на утриманні якого перебувають діти, або зважаючи на стан його здоров’я - саме він має право вибору суду, до якого звертатися.
За відсутності даних про місцезнаходження відповідача у справі та за сумісництвом другого із подружжя – за його місцем проживання, що відоме як останнє або місцем розташування його майна.
У всіх інших випадках - за місцем перебування або проживання відповідача.
Процедурно судовий розгляд може відбуватися без виклику ініціатора (у разі направлення до суду відповідної заяви) або за допомогою відеоконференції, у випадку надання додаткових пояснень та доказів (для цього також необхідно заздалегідь повідомити суд).
Судове рішення можливо отримати, як у паперовому вигляді, так і в електронному («Електронний суд», «Дія», на електронну пошту).
Розлучення за кордоном за наявності спільних неповнолітніх дітей
У разі народження у шлюбі дітей, які на момент розлучення не досягли повноліття, закон передбачає лише судову процедуру розірвання шлюбу, як за кордоном, так і на території України. Подружжя має подати позов до місцевого суду загальної юрисдикції. При цьому позовне провадження передбачає розгляд справ за заявою обох з подружжя.
У таких випадках необхідно та бажано заздалегідь дійти згоди щодо спільних дітей – місця їх мешкання, часу на виховання, способів утримання тим, хто буде окремо мешкати. Для цього готується договір між батьками, який передбачає нотаріальне посвідчення та має бути доданий до заяви в суд.
Чи можна подати на розлучення, якщо один з подружжя за кордоном
З січня 2023 року розірвання шлюбу, якщо один з подружжя за кордоном, з огляду на воєнний стан, що триває в країні, можливе через українські посольства чи консульства в країні перебування (Постанова Уряду № 66).
Для цього достатньо звернутися до таких установ із відповідною заявою (спільною) від подружжя.
Важливо! Процедури подання такої заяви онлайн - не передбачено. Це означає, що заяву на розлучення, якщо дружина за кордоном, вона може подати через відповідне дипвідомство чи до суду особисто (з урахуванням вище зазначених обставин).
Аналогічно законом передбачено декілька варіантів шлюборозлучної процедури у випадку розлучення, якщо чоловік за кордоном.
За наявності додаткових запитань фахівці адвокатського об’єднання Актум надають консультації в зручному форматі (онлайн або в офісі).
У випадку пошуку адвоката з розлучень, об’єднання Актум також може запропонувати правничу допомогу майже у всіх регіонах країни та за кордоном.