background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Примусове доставлення до військкомату

Ідея продовження терміну оновлення особистих військово-облікових даних до 150 днів Міноборони не сподобалася, а тому фінальною датою у запропонованих новим мобілізаційним законом умовах залишається 16 липня. З 17 липня ставлення ТЦК до військовозобов’язаних стане ще жорстким. В дію проти непокірних підуть каральні методи: штрафи, блокування рахунків, заборона керувати транспортними засобами, а також примусове доставлення до територіального центру комплектування. Вже на законних підставах, а не як масово було до цього. Втім, не факт що ось так прямо відразу зникнуть перегини і свавілля: закони хоч і змінюються, їх реалізаторами залишаються все ті ж самі люди.

Коли затримання і примусова доставка в ТЦК є законними



Насамперед: тоді, коли весь цей процес здійснюють поліцейські. Ні в якому випадку представники ТЦК – у них таких повноважень немає та і раніше не було. Але й незмінним залишається стан речей: мобілізаційні групи намагаються доставити чоловіків до ТЦК якнайбільше.



560 постанова Кабміну дозволяє представникам поліції затримати військовозобов’язаного вже лише за те, що він не хоче брати повістку та ще за умови, що він є порушником правил військового обліку. Пропозиція прослідувати в ТЦК – теж із розряду тих, від яких важко відмовитися.



Нове мобілізаційне законодавство зобов’язує усіх хоч якось здатних служити чоловіків «засвітитися» в Оберігу. Тобто, якщо, перевіряючи документи, патруль знаходить розбіжності між ними і Єдиним реєстром – військовозобов’язаному, згідно 1487-ї постанови Кабміну, швидше всього, запропонують прослідувати в ТЦК для взяття на облік чи уточнення даних, також проходження медкомісії на предмет визначення придатності до служби. Для цього вручають повістку. Такий хід дій є законним. За відмову можуть затримати і привезти в ТЦК. Але затримання має тривати не більше трьох годин.



Випадки затримання та доставки до військкомату законні, якщо терцентр вичерпав усі адміністративні, передбачені 210 і 210-1 статтями КУпАП, важелі впливу на порушника, а він все одно ігнорує закон. Тоді ТЦК звертається до поліції і «ухилянта» вже доставлятимуть не до його «приписного» військкомату, а – до найближчого від місця його затримання.



Хто вправі затримувати і доставляти до територіального центру комплектування



З порушниками законодавства працює поліція. Мобілізаційне – не виняток. Відтак, лише поліція може затримати та доставити людину до військкомату. Для встановлення особи, уточнення військово-облікових даних, отримання повістки.



У випадку, якщо військовозобов’язані ігнорують оновлення особистих даних та повістки, працівники центрів комплектування вносять їх в АРМОР, базу розшуку. А далі – робота поліції. При такому розкладі знаходження бунтівника проти встановлених державою правил і його примусове доставлення до військкомату буде абсолютно законним.



Поради на випадок, якщо Вас примусово доставляють до військкомату



У будь-якому випадку не потрібно гарячкувати і панікувати. Максимум вихованості і стійкості. Першого – якщо немає, варто повчитися, з другим - допоможуть знання деяких правових моментів. Простежте, щоб відразу ж був складений протокол затримання. Він має бути вже хоча б тому, що закон розділяє такі поняття, як адміністративне затримання і доставка в ТЦК. Тому варто відразу з’ясувати, що саме буде з вами відбуватися. Доставлення – по суті добровільна дія, на яку людина може й не погодитися, якщо вистачить духу і коректності у спілкуванні з військовими і поліцією. Затримання – інша справа. Тут потрібно все фіксувати протоколом – час, місце, причину, дані про того, кого затримали і хто затримує. Підписують обоє. Не захочете залишати свій автограф, про це робиться помітка. А можна й підписати – із внесенням зауважень, якщо вони є. Протокол має бути у двох екземплярах. Один – вам на руки.



Бачите очевидні порушення своїх прав і маєте можливість фіксувати їх на камеру – робіть це. Законних перепон відеозйомці немає, але можуть впливати морально, лякати. Не бійтеся. І не забудьте, що затримувати і доставляти до ТЦК може поліція і тільки вона.



Якщо затримали, рідним повинні негайно повідомити, де ви. Роботодавцю теж потрібно знати, куди дівся його працівник. Чому, приміром, не дійшов сьогодні до офісу чи не виїхав на жнива? Також інформація про кожен факт затримання передається на центр безоплатної правової допомоги. З’ясуйте, чи все саме так. Звісно, якщо у вас є свій адвокат – це найкращий варіант.



Обирайте бувалих!



Адвокатське об’єднання Актум на сторожі ваших прав – постійно. Телефонуйте, не відкладаючи, у будь-який день до 22.00. Вас вислухають, детально розтлумачать, що робити, а яких дій і слів уникати. Адвокат по ТЦК надасть всебічну підтримку, наскільки того будуть потребувати ваші обставини.



Збережіть собі на телефон номери швидкої юридичної допомоги: 097-073-93-01, 050-665-05-60, 098-665-05-40.



Фото: Sergei SUPINSKY
photo thems