background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

ПОВІСТКА НА ВІДПРАВКУ

У народі таку повістку ще називають «бойовою». Проте повістка на відправку — не тотожно «телепортації» призовника в окопи на фронті. Але давайте предметно, фахово розбиратись — що таке повістка на відправку, чи обов’язково треба виконувати її припис і чим допоможе консультація з юристом у цій ситуації.


Що означає «повістка на відправку»

Під час призову по мобілізації комунікація між державою в особі ТЦК та військовозобов’язаними громадянами відбувається через повістки — для уточнення даних, проходження медкомісії тощо. Повістка на відправку — це фінал мобілізаційної процедури: її виписують людині, яка визнана придатною до військової служби та пройшла психологічно-професійний відбір у військо.

Повістка на відправку означає категоричний припис про відправлення на збірний пункт. Вона вручається особисто і зобов’язує у визначений день і час з’явитись за конкретною адресою. Для подальшої відправки до визначених у мобілізаційному розпорядженні військової частини, де чоловік чи жінка будуть служити.

Відповідальність за неявку по повістці на відправку

Неявка кваліфікується як ухилення від призову на військову службу, тобто кримінальне правопорушення — стаття 336 Карного Кодексу. За такі дії під час воєнного стану суддя може запроторити за ґрати на строк від 3 до 5 років.

Позбавлення волі — безальтернативний вид покарання у диспозиції ст. 336 КК. Проте судова практика йде шляхом індивідуалізації покарання: суд враховує всі обставини справи, що пом’якшують або посилюють відповідальність, особистість злочинця тощо. Тому ми, як адвокати, бачимо як випадки призначення реального позбавлення волі, так і вироки, де таке покарання призначають, але від його відбування звільняють (із випробуванням, ст. 75 КК). Або суд замінює позбавлення волі на більш м’яке покарання, ніж передбачив законодавець (ст. 69 КК). Наприклад, на обмеження волі.

Чи можуть бути поважні причини неявки за повісткою на відправку

Так. Закон вважає поважною причиною для неявки:

  • смерть родича — дружини/чоловіка, батьків, дітей, бабусі/дідуся;

  • захворювання — з переліку офіційно визнаних;

  • надзвичайну ситуацію, що перешкоджає потрапити до збірного пункту – стихійне лихо, техногенна катастрофа;

  • виконання професійних/службових обов’язків — працівниками критичної інфраструктури, держслужбовцями (зокрема, перебування у відрядженні).

Причини неявки повинні мати документальне підтвердження — обов’язкова вимога у разі отримання повістки на відправку до лав ЗСУ.

Що слід робити якщо отримав повістку на відправку

Залежить від прийнятого рішення — йти на військову службу чи ні. Щоб не зробити помилки — проконсультуйтесь з адвокатом з питань мобілізації. Він відповість на будь-яке питання, дасть слушну пораду та виступить на ваш захист у разі потреби.

Зокрема, юрист вас проконсультує з наступних питань:

  • Підстави для відстрочки від мобілізації — чи є вони у вас і яка процедура оформлення. Зауважте, що не всі з них можуть бути використані надалі — коли з’явиться статус військовослужбовця (для звільнення).

  • Висновок медичної комісії — які хвороби (точніше, стан здоров’я) унеможливлюють військову службу, чи проведена ВЛК відповідно до закону, як оскаржити рішення про придатність в адміністративному та судовому порядку.

  • Безпосередньо вручення повістки на відправку — чи в законний спосіб відбулось.

  • Поважні причини для неявки — де і як отримати документи щодо їх підтвердження.

  • У разі притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 336 ККУ — адвокат виступить у якості захисника від несправедливого звинувачення і покарання (на слідстві та в суді).

imgonline-com-ua-2to1-KsvUiKTmmeSwO2 (1).jpg

У чому різниця між повісткою на відправку та повісткою для уточнення даних

У першому випадку мова йде про відправку людини на військову службу — як закінчення для неї процесу мобілізації. Це останній етап — безпосередньо збір людей, які вирушать до визначених військових частин.

Повістка для уточнення даних — пересічний інструмент, за допомогою якого ТЦК та СП збирає інформацію про військовозобов’язаних: місце перебування, склад родини, стан здоров’я тощо. Тобто держустанова в такий спосіб виконує ті функції, що покладені на неї законами України — про військовий обов’язок, підготовку, службу, мобілізацію тощо.

Що стосується людини, то, мабуть, головна різниця полягає у виді юридичної відповідальності за ігнорування тих повісток. Зазвичай, неявка на відправку — склад злочину (ст. 336 ККУ), для уточнення даних — адміністративного правопорушення (ст. 210 КУпАП).

Іншими словами, якщо отримали повістку на відправку — відповідальність буде кримінальна у разі неявки. Й за поганим сценарієм — в'язниця. Тому не варто гратись з цим: адміністративним штрафом відбутись не вийде.

Який адвокат може допомогти щодо повісток

Військовий адвокат. Тобто фахівець з воєнного права й мобілізації, зокрема.

Нормативна база та практика правозастосування під час війни — не є сталими, зміни в закони вносятся ледве не кожного дня. Досвід захисту призовників — це насамперед глибока експертиза в профільному законодавстві, де левова частка — нормативно-правові акти міністерств та відомств (КМУ, МОУ, МОЗ тощо). Вміння протистояти свавіллю посадовців ТЦК і ВЛК, що через некомпетентність або хибне уявлення про службовий обов’язок нехтують правами громадян. Знання судового процесу — щоб скаргу не «відфутболили», а позов розглянули у належні строки.

То все — про правників адвокатського об’єднання Актум, які стали на допомогу військовозобов’язаним і надають юридичну підтримку з 2014 року.

Консультуємо з питань повісток щодня — звертайтесь за телефонами: 050-665-05-60, 098-665-05-40.

Повістка на відправку