background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

Опікунство над дитиною в Україні у 2025 році

Про всі аспекти оформлення опікунства над дитиною у 2025 році, особливості цього процесу під час війни і можливі труднощі проходження цієї досить складної процедури розповідає експертка з сімейного права, адвокат АО «Актум» Наталя Прудникова.


Автор: Наталія Ладижинська


Юридична відповідність:

Наталя Прудникова, адвокат адвокатського об'єднання Актум, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №3692


23.06.2025



Відома англійська письменниця Агата Крісті свого часу говорила, що немає нічого важливішого в житті, ніж щасливе дитинство. Погодьтеся, зараз, коли війна забирає у людей найцінніше здобуття мирного життя – сім'ї, коли діти залишаються без батьків, ці слова глибоко ранять серце! Як повернути дітям, які втратили мати та батька, радість, посмішки і щасливі безтурботні дні, як зробити так, щоб кожна дитина відчувала себе в рідній сім’ї під всебічним батьківським захистом і ні в чому не мала потреби? Про всі аспекти оформлення опікунства над дитиною у 2025 році, особливості цього процесу під час війни і можливі труднощі проходження цієї досить складної процедури розповідає експертка з сімейного права, адвокат АО «Актум» Наталя Прудникова.


Як оформити опікунство над дитиною під час війни?


Одразу зазначимо, інститут, який у минулих століттях називали «призором над дітьми» з початком повномасштабного вторгнення рф і до цього часу в цілому суттєво не змінився. Всі загальні процедурні питання встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, залишеними без батьківського піклування регулюють відповідні положення Сімейного кодексу (ст. 243-251), Цивільного кодексу (ст. 55-79), а також законів:

  • «Про охорону дитинства»;

  • «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»;

  • «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей»;

  • «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»;

  • «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», 


та Постанови КМУ:

  • від 28.09.2008 р. за № 866 – діяльність органів опіки та піклування, що пов'язана із захистом прав дітей;

  • від 22.03.2024 за № 331 – грошова держдопомога на дітей, над якими оформлена тимчасова опіка та інших нормативно-правових актів.


Важливо! Юридична практика останнього часу свідчить, що незважаючи на поширену в ЗМІ інформацію про спрощення порядку оформлення опікунства над дітьми через війну, проблеми залишаються і їх чимало. 


Як і до вторгнення РФ потенційному опікуну потрібно зібрати вражаючу кількість довідок та інших документів, довести, що він у соціальному плані характеризується позитивно і за станом здоров'я та матеріальним забезпеченням здатний виховувати та утримувати дитину. Причому це потрібно буде робити декілька разів, тому що перед тим як отримати опікунство над дитиною, треба звернутися до служби у справах дітей (ССД), довести свою спроможність на засіданні комісії з питань захисту прав дитини, пройти необхідну процедуру в органі опіки та піклування або в деяких випадках у суді. 


«Як би дивним не здавалося, ми – практикуючі адвокати з цими труднощами абсолютно згодні, адже взяти в свою сім'ю біологічно чужу дитину  – це не тільки важливий життєвий крок, але й колосальна відповідальність перед державою та суспільством, а передусім перед такою дитиною. Саме тому, ми завжди всебічно допомагаємо людям, що роблять благодійну справу, оформлюючи опікунство над дітьми», - наголошує керівник практики сімейного права Наталя Прудникова.


Яку дитину можна взяти під опіку і хто може стати її опікуном?


На перший погляд дуже прості запитання, відповідь на які очевидна, але це не зовсім так. А точніше зовсім не так, і саме ці питання створюють максимальні складнощі при оформленні опікунства над дитиною як під час війни, так і у мирні часи. 

Треба розуміти. Національне законодавство визначає такі правові статуси: дитина, дитина-сирота, а також дитина, позбавлена батьківського піклування.

Діти – особи до досягнення повноліття

  • опіка – встановлюється над малолітніми дітьми;

  • піклування встановлюється над неповнолітніми дітьми.

Діти-сироти – діти, у яких померли чи загинули батьки


Діти, що позбавлені батьківського піклування – діти, батько та мати яких:

  • позбавлені відносно  них батьківських прав;

  • визнані недієздатними, безвісти зниклими або померлими;

  • відбувають покарання у в'язниці;

  • знаходяться під арештом на період слідства;

  • залишаються у розшуку;

  • не здатні виховувати дітей через тривалу хворобу;

  • відмовилися від дитини;

  • кинули дитину (підкинуті діти);

  • не виконують батьківських обов'язків, через перебування на тимчасово окупованих територіях, або в районах активних бойових дій;

  • перебувають у полоні;


Встановлення статусу дітей-сиріт та дітей, які позбавлені піклування батьків

Статуси дітей без батьків призначає орган місцевого самоврядування за поданням ССД. Саме після призначення такого статусу дитину можна влаштувати в сім'ю опікуна.

І ось тут якраз виникає перша проблема при оформленні опікунства над дитиною під час війни та в мирні часи. 

Наведемо конкретний приклад:

До органу опіки звернулася Тамара Валентинівна С. із проханням призначити її опікуном над своєю 5-річною внучкою Аліною М. Вона забрала дівчинку до себе, через те, що батьки пиячуть, ніде не працюють, займаються жебрацтвом та за дитиною не доглядають. Більше того, вона розповіла, що в сім'ї своїх батьків дівчина голодує і зазнає насильства.

Знаєте, яка була відповідь? Не можемо зараз оформити на вас опіку. Будемо перевіряти і, якщо факти складних життєвих обставин підтвердяться, розпочнемо процедуру встановлення дитині статусу такої, що позбавлена піклування батьків. Лише після цього можливо буде вести розмову про опіку.


На жаль, є таке поняття, як соціальне сирітство, коли батьки не займаються вихованням та утриманням дітей – так звані «неблагонадійні сім’ї». Ось ця категорія дітей є фактично самою масовою та соціально незахищеною, тобто батьки нібито є, а дитина фактично сирота. Сьогодні для таких дітей створені державні притулки та центри соціально-психологічної реабілітації. До речі, при відсутності спеціального наказу ССД бабусина Аліна с великою ймовірністю могла б в такій установі опинитися, якби не втручання адвоката. Він швидко зібрав необхідні документи та від імені бабусі, як особи в сім’ї якої фактично проживає дитина, підготував позов до суду стосовно позбавлення батьків прав та призначення опікуна над дитиною у відповідності із ч. 3 ст. 60 ЦК України. Суд у забезпеченні позову спрямував в орган опіки ухвалу для проведення у визначений термін перевірки і підготування необхідного подання. 

Призначення статусу дитини сироти або дитини,  позбавленої батьківського піклування, реалізується органом опіки за поданням ССД при наявності документів, якими окрім свідоцтва про народження дитини можуть бути:

  • свідоцтва о смерті обидвох батьків;

  • рішення суду:

щодо позбавлення батьків дитини батьківських прав;

– про відібрання дитини у батьків без позбавлення їх батьківських прав;

– про визнання батьків зниклими безвісти;

– про оголошення батьків померлими;

– про визнання батьків недієздатними; 

  • ухвала суду про тримання під вартою батьків на час здійснення кримінального провадження;

  • вирок суду, яким у відношенні батьків призначено покарання у вигляді ув’язнення; 

  • акт про підкинуту чи знайдену дитину або про ту, яку батьки відмовилися забрати з пологового будинку чи з іншого медичної установи;

  • акт ССД, яким підтверджується факт невиконання батьками батьківських обов'язків через їх знаходження на тимчасово окупованій території;

  • висновок ЛКК про наявність у батьків хвороби, яка перешкоджає виконанню батьківських обов'язків.


Зверніть увагу. Організація збору всіх вищезазначених документів покладена на ССД і на це у неї відведено 2 місяця. В реальності, коли для встановлення статусу треба в суді вирішити питання про позбавлення батьківських прав або відібрання дитини без позбавлення батьківських прав, часу витрачається набагато більше.


Як оформити опікунство над дитиною під час війни: особливості і відмінності в процедурних питаннях



Проблема, де буде перебувати дитина, доки триває процес встановлення опікунства, завжди була надзвичайно болючою. Адже люди, які виявляли бажання взяти дитину у сім’ю, змушені були чекати завершення всіх бюрократичних процедур. Дитина весь цей час залишалася в закладі охорони здоров'я, притулку або центрі соціальної реабілітації дітей. Звичайно, такі обставини спричиняли багато душевних страждань як кандидатам в опікуни, так і дитині. Але часи війни, активні бойові дії, окуповані ворогом території та, як слід, сплеск соціальних проблем, зокрема збільшення кількості дітей, що потребують захисту з боку суспільства, ситуацію кардинально змінили.


Тепер законодавчо введений інститут тимчасового опікунства над дитиною, залишеною без батьків. В законодавстві України, зокрема в Постанові КМУ від 28.09.2008 р. № 866, ця правова норма має назву «тимчасове влаштування дитини». Фактично тимчасова опіка передбачає можливість взяти дитину у родину ще до остаточного вирішення судом або органом опіки справи про призначення постійного опікуна. Фактично тимчасова опіка є дієвим засобом з одного боку покращення процесу адаптації дитини в новій сім'ї, а з іншого – можливість швидше реалізувати її права та законні інтереси. Особо це важливо для дітей, розлучених з сім’ями через бойові дії, приміром, коли їх батьки залишилися в тимчасово окупованому селищі. 


Сьогодні, коли війна триває, тимчасову опіку оформлюють в переважній більшості родичі, знайомі, хрещені батьки для того, щоб влаштувати дитину до школи, поставити на облік в дитячу поліклініку тощо.


Порядком встановлення нової форми опіки передбачено наявність відповідного наказу ССД, який підготовлений на підставі:

  • заяви особи, яка бажає взяти дитину у свою родину;

  • її паспорту або посвідчення біженця;

  • письмової згоди дитини; 

  • згоди членів сім’ї заявника;

  • акту обстеження його житлових умов.  


Важливо: якщо ви довідалися про дитину, що залишилася без батьків через війну чи з інших причин, повідомте про це найближчу ССД або поліцію. Таким чином  ви зробите добру справу.


Кандидати в опікуни дитини


Перш за все взагалі визначимо, хто може стати опікуном дитини? У ст. 224 СК визначено, що опікуном може стати дієздатна особа, що досягла повноліття, тобто 18-річного віку. При цьому граничний вік опікуна дитини законодавством не обмежується. 



Цей аспект також викликає багато запитань. Наприклад, кого призначать опікуном дитини-сироти – бабусю похилого віку, з якою проживає дитина з народження, молоду тітку, яка бачила дитину всього декілька разів або забезпечену незнайому людину, яка зареєструвалася кандидатом в усиновлювачі, пройшла спеціальні курси та обрала дитину із тих, що перебувають на обліку як діти без батьків? Всі ці питання знаходяться у віданні органів опіки та піклування, які при розгляді заяви на опікунство над дитиною, яка стала сиротою, враховують особисті якості кандидата в опікуни, його здатність виховувати дитину, ставлення до неї самої дитини та її бажання.


Хто має переважне право стати опікуном?


Ще одна проблема, яка часто виникає при оформленні опікунства над дитиною без батьків, це переважне право на опікунство. Теж дуже болючі питання, які часто доводять до спорів як в органі опіки, так і в суді. Законом передбачено, що переважне право на опіку мають:

  • родичі дитини;

  • особи з якими мешкала дитина до встановлення їй статусу дитини-сироти чи позбавленої піклування батьків;

  • сусіди та знайомі, з якими у дитини склалися близькі стосунки.


Повернемося до нашого прикладу з бабусею, тіткою. З урахуванням зазначених обставин з більшою ймовірністю опікунство над дитиною після смерті батьків або з інших причин, з яких вона залишилася без батьків, буде оформлено на бабусю. Адже в цьому випадку зійшлися всі три обставини переважного права на опіку – спорідненість, спільне проживання та близькі стосунки. Але є умови – бабуся має довести, що може стати опікуном як за станом здоров'я, так за своїм матеріальним становищем, причому документально. 


Так ми поступово наближаємося до третьої проблеми, яка встає при оформленні опіки над дитиною – підготовка пакету документів, але спочатку ще два питання про осіб, які не можуть стати опікунами.. 


Хто не зможе стати опікуном і забрати в свою родину дитину?


Законодавством чітко встановлено коло осіб, які не зможуть оформити опікунство над дитиною-сиротою, або тої, що залишилася без батьківського виховання. Вичерпний перелік доволі великий. Так, не можуть стати опікунами особи, які:

  • позбавлені постійного місця проживання та не мають постійного доходу;

  • поведінка та інтереси яких розходяться з інтересами дитини;

  • мешкають разом з родичами, які страждають на захворювання чи ведуть такий спосіб життя, що може негативно вплинути на розвиток дитини;

  • визнані рішенням суду недієздатними або з обмеженою дієздатністю яких обмежена;

  • позбавлені батьківських прав в разі, коли ці права залишаються невідновленими;

  • мали статус усиновлювачів чи опікунів іншої дитини, але з їхньої вини усиновлення або опікунство було скасовано чи визнано недійсним;

  • перебувають на обліку чи лікуванні у нарко–  або психоневрологічному диспансері;

  • зловживають алкогольними напоями чи наркотиками;

  • мають інвалідність I та II групи, хто за висновком МСЕК має потребу в сторонньому догляді;  

  • страждають на хвороби, що входять у перелік захворювань, які є протипоказаннями для усиновлення, затверджений Наказом МОЗ від 20.08.2008 за № 1022/15713;

  • були засуджені за кримінальні правопорушення проти:

життя або здоров'я;

– честі, волі та гідності;

– статевої свободи та недоторканості;

  • були засуджені за:

підміну другої дитини;

– злісне ухилення від догляду за дитиною або невиконання обов'язків опікуна чи піклувальника;

– зловживання опікунськими обов'язками;   

– ухилення від сплати аліментів;

– експлуатацію дітей та використовування малолітніх у занятті жебрацтвом;

– протиправну діяльність стосовно усиновлення чи удочеріння;

– схилення неповнолітніх дітей до вживання одурманюючих речовин;

– посягання на здоров'я людей під виглядом проповіді релігійних вчень або виконання культових обрядів;

– розбій;

– геноцид.


Чи може один з батьків оформити опіку над своєю дитиною?


Це може здатися дивним, але питання, як оформити опікунство над дитиною батькові чи матері є частим в адвокатській практиці і задають його в основному під час спору між батьками, які проживають окремо, про місце проживання дитини. На жаль, дитина в таких суперечках виступає в ролі засобу отримати більшу частку при розподілі спільного майна подружжя. В таких випадках треба вирішувати питання не про призначення батька або матері опікуном, а про визначення  місця проживання дитини з одним з них. Встановлення опіки або піклування над дитиною та визначення місця проживання дитини - це різні правові механізми.


Адвокат роз’яснює: «Опіка може бути оформлена тільки на дитину, яка за своїм статусом є сиротою або тою, що позбавлена батьківського піклування. За суттю, будь-який вид влаштування такої дитини, зокрема передача її в сім'ю опікуна, є нічим іншим як призначенням їй законного представника. А батьки дитини вже з моменту її народження є законними представниками, тому оформити ще і опіку неможливо. До того ж законодавством встановлено, що до дитини може бути застосований лише один з видів влаштування».


Документи для опікунства над дитиною


«Знову ж таки, в останні роки в ЗМІ розповсюджується інформація про максимальне спрощення всіх процедур і питання, як зробити опікунство над дитиною, практично не стоїть. Пишуть, що достатньо разом із заявою на встановлення опіки подати паспорт, свідоцтво про народження дитини, довідку про стан здоров’я та документ про доходи, але це не так», - пояснює Наталя Прудникова.  


Всього 4 документа і опіка оформлена. Чи так воно насправді? Пропонуємо вам відповісти на це питання самостійно після ознайомлення із пунктом 40 Постанови КМУ від 24.09.2008 р. за № 866 (актуальна редакція від 13.05.2025 р.). В цьому нормативно-правовому акті зазначено, що людина, яка бажає стати опікуном дитини-сироти або тої, що залишилася без піклування батьків, має звернутися до ССД із відповідною заявою, до якої додати:

  • документ, що посвідчує особу;

  • реєстраційний номер картки платника податків з Держреєстру фізосіб;

  • довідку з номером запису в Демографічному держреєстрі;

  • свідоцтво про шлюб чи витяг з РАЦС (для осіб які перебувають у шлюбі);

  • висновок про свій стан здоров’я, який складений за результатами медичного огляду та встановленими діагнозами дерматовенерологом,  психіатром, фтизіатром, терапевтом, наркологом та лабораторних досліджень: на ВІЛ-інфікованість та реакцію Вассермана, підписаний керівником лікувально-профілактичного закладу та з гербовою печаткою закладу;

  • довідку з МВС за місцем свого проживання про наявність або відсутність судимості;

  • довідку з нарко- та психдиспансера на всіх осіб, які мешкають разом із заявником;

  • письмову згоду всіх членів сім’ї, які досягли повноліття і проживають разом, що засвідчена нотаріально або, як виняток, написану власноруч в присутності робітника органу опіки, який офіційно приймає документи;

  • нотаріально засвідчену згоду другого подружжя.


Вважаєте, що це всі документи, які потрібні для призначення опіки над дитиною, яка залишилася без батьківського піклування, тобто повний їх перелік? Зовсім ні. Ще є пакет документів самої дитини, який повинна надати ССД. В ньому має бути:

  • свідоцтво про народження;

  • реєстраційний номер платника податків;

  • рішення про статус дитини;

  • документація про батьків, що підтверджують статус;

  • довідка про склад сім’ї та реєстрацію за місцем мешкання;

  • правовстановлюючі документи на нерухомість яка належить дитині на правах повної або часткової власності;

  • опис майна дитини-сироти або позбавленої батьківського піклування;

  • довідка про стан здоров’я дитини, яка видана за результатами медичного обстеження неврологом, психіатром, дерматовенерологом, хірургом, ЛОРом, онкологом, гематологом, педіатром, офтальмологом, яка підписана керівником лікувально-профілактичного закладу та скріплена гербовою печаткою;

  • довідка з місця навчання;

  • обліково-статистична-картка (дублікат);

  • довідки по пенсії, соціальну допомогу, аліменти;

  • договір с банком чи іншою фінансовою установою про відкриття рахунку або ощадна книжка;

  • акт про виявлену дитину, яка розлучена із сім’єю;

  • посвідчення біженця або того, що потребує додаткового захисту;

  • довідка про розшук батьків чи інших законних представників, яка надана територіальним відділом ДМС.


Як ви змогли переконатися, документів дуже багато, але і це не все. Справа у тому, що на практиці в разі, якщо влаштування здійснюється не з державного закладу, а з сім'ї майбутнього опікуна, перед тим як оформити опікунство над дитиною, організація медичного обстеження та підготовка інших її документів лягає на заявника. 


Процедура оформлення опікунства над дитиною-сиротою або позбавленою піклування батьків


Як в реальності відбувається процедура влаштування дитини і скільки часу займає оформлення опікунства? У загальному випадку процес призначення опіки над дитиною проходить в декілька етапів:

  • подача заяви та необхідних документів до ССД в паперовому або електронному вигляді;

  • перевірка наданих документів (5 робочих днів);

  • внесення інформації про заявника до єдиного банку даних; 

  • проведення обстеження житлово-побутових умов заявника (5 робочих днів);

  • реєстрація заявника в журналі обліку потенційних опікунів;

  • навчання претендентів в опікуни, що не мають родинних зв'язків з дитиною (72 год.); 

  • підготовка висновку про доцільність встановлення опіки;

  • розгляд питання на засіданні комісії з питань захисту прав дитини (дорадчий орган)

  • прийняття рішення органом опіки та піклування стосовно призначення опіки над дитиною;

  • передача дитини в сім’ю.


В реальності залежно від складності справи тривалість процедури призначення опіки над дитиною може зайняти від 1 до 3 місяців. Встановлення тимчасової опіки за наказом ССД може зайняти кілька днів. 


Правник акцентує: «Терміни встановлення опіки розраховуються з моменту подачі заяви та документів, в пакет яких входить рішення про надання відповідно статусу дитині. Зрозуміло, що з урахуванням підготовки документів для надання статусу дитини без батьків, приміром, вирішення в суді питання про позбавлення батьківських прав батьків, тривалість буде набагато більшою».  

У потенційних опікунів часто виникає ще одне запитання – як оформити опікунство над дитиною,  інвалідом? Треба усвідомлювати, що сам порядок призначення опіки стосовно такої дитини ні чим не відрізняється. Але треба бути готовим до спеціального догляду за хворою дитиною та підвищеної відповідальності.


Правові наслідки встановлення опіки


Беручи на себе відповідальність за виховання дитини, опікун одержує як права, так і обов'язки серед яких важливо відмітити такі:

  • обов'язок виховувати дитину, вживати постійних заходів щодо її фізичного, духовного та психічного розвитку;

  • захист цивільних прав дитини;

  • обов’язок  забезпечити отримання дитиною загальної середньої освіти;

  • забезпечення можливості спілкування з батьками, якщо це не суперечить інтересам дитини

  • право вимагати повернення підопічного від особи, яка незаконно його тримає;

  • обов'язок зберігати майно дитини та право ним керувати та інш.  

 

Важливо! Опікун дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування згідно із ч.8 ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.


Часто також питають, скільки платять опікуну дитини в Україні? Грошові виплати на дітей, що перебувають в сім'ях опікунів у цьому році становлять:

  • до 6 років – 6407.5 грн;

  • до 6 років на дитину з інвалідністю – 8970.5 грн 

  • від 6 до 18 р. – 7990 грн.

  • від 6 до 18 р. на дитину з інвалідністю – 11186 грн.


Управління майном малолітньої дитини, над якою встановлена опіка


Окремого розгляду потребують питання, що пов'язані з майновими правами підопічної малолітньої дитини. Законодавчо визначено, що опікун сам в інтересах дитини забезпечує управління її майном але з обмеженнями щодо укладення угод.Так, відповідно до ст.68, 71 ЦКУ та ст.177 СКУ він не має права діяти від імені підопічного при укладенні договору дарування та зв'язуватися порукою, а також не може без згоди органу опіки:

  • відчужити квартиру, житловий будинок, об'єкт незавершеного будівництва, автомобіль, земельну ділянку та іншого майна, що підлягає держреєстрації;

  • відмовитися від його прав на майно;

  • видати зобов'язання того чи іншого виду від дитини


Як це працює? Скажімо, опікун прийняв рішення виділити частку житла свого підопічного в квартирі, яка є спільною власністю із його родичами, з метою її подальшого продажу. Він не зможе це зробити, оскільки нотаріус вимагатиме спеціальний дозвіл органу опіки, який, своєю чергою, буде виданий у разі забезпечення збереження житлового права дитині. Для отримання такого дозволу опікун має звернутися до органу опіки із заявою та документами. Після їх перевірки та з'ясування обставин наявності або відсутності підстав щодо відмови у вчинення зазначеного правочину орган опіки приймає відповідне рішення, яке може бути як позитивним так і негативним.

У резолютивній частині позитивного рішення про надання дозволу на вчинення правочину за зверненням опікуна з наведеного прикладу може бути зазначено: 

  • адреса знаходження квартири та розмір її частки, яка належить малолітній дитині та відчужується;

  • адреса та площа житла, яке буде придбано на ім’я дитини замість того, що відчужується;

  • умова на проведення одночасно угоди про відчуження та угоди про придбання;

  • умови контролю виконання рішення.


Якщо за результатами перевірки органом опіки буде встановлено, що продаж частини житла дитини спричинить звуження обсягу його житлового права, то опікуну буде відмовлено в наданні дозволу на відчуження. До того ж, разом з відмовою орган опіки може звернутися до нотаріуса про заборону відчуження житла за зазначеною адресою. 


Чи можна і як відмовитися від опікунства?


Якщо відповідати на це запитання стисло, то можна сказати, що відмовитися від опіки можна. Для цього до органу опіки чи суду, який призначив опіку, необхідно подати заяву стосовно звільнення від обов'язків опікуна. При цьому треба розуміти, що така заява буде розглядатися 1 місяць і весь цей час опікун повинен виконувати свої обов'язки.


Також, опіка припиняється у разі  передачі малолітньої особи батькам (усиновлювачам), а також у разі досягнення підопічним чотирнадцяти років. У цьому разі особа, яка здійснювала обов'язки опікуна, стає піклувальником без спеціального рішення щодо цього.



Поширені запитання


Як мені стати опікуном дитини-сироти і де треба проходити курси навчання?


Для того щоб стати опікуном дитини-сироти, треба звернутися до служби у справах дітей (CCД) та подати документи, що свідчать про здатність до виховання малолітної дитини. ССД внесе відомості про вас до Єдиного банку даних, проведе обстеження ваших житлових умов та спрямує вас до центру соціальних служб для проходження курсу навчання з проблем виховання. Після успішного закінчення цих курсів ССД зареєструє вас в обліковому журналі потенційних опікунів та підготує для органу опіки та піклування висновок про доцільність встановлення опіки над дитиною-сиротою та відповідність інтересам дитини.


Чи можна подати заяву на опікунство в електронній формі?


Так. Законодавством передбачена можливість подачі заяви на кандидатство в опікуни онлайн через державний портал «Дія». Пропонуємо покрокову інструкцію, як це зробити.

  • Авторизуйтесь на порталі «Дія».

  • Перейдіть в «Послуги» → «Сім’я» → «Опіка/піклування над дитиною».

  • Натисніть «Подати заяву».

  • Заповніть онлайн-форму, надав інформацію про:

– шлюб;

– дружину/чоловіка;

– фактичну адресу місця мешкання;

– дитину, над якою бажаєте взяти опіку.

  • Почекайте закінчення перевірки у реєстрах приблизно 15 хвилин.

  • Після підтвердження наведених даних внесіть в онлайн-форму інформацію про членів сім’ї, які мешкають разом із вами. Враховуйте, що інформація з реєстрів підтягується автоматично і в разі її відсутності або виникнення збоїв, додайте фото або скан-копії документів.

  • Підпишіть анкету за допомогою електронно-цифрового підпису;

  • Після проведення реєстрації вашої заяви, вам буде надіслані її реєстраційні реквізити.


Що стане з майном дитини, над якою я встановила опіку?


Законодавством України визначено таке поняття, як «опіка над майном». В даному питанні є важливим саме місцезнаходження такого майна. Якщо, приміром, квартира, що належить дитині на правах власності знаходиться в тій же місцевості, де ви мешкаєте з нею, то ви виконуєте зобов'язання опіки над над майном. А, коли квартира чи інше майно дитини знаходяться в іншій місцевості, то орган опіки та піклування за місцем його знаходження встановлює опіку над ним і призначає окремого опікуна над майном. 

Усіма питаннями технічного характеру, приміром, обстеження житла, опис майна, ведення обліку майна дітей, які знаходяться під опікою займається ССД, а ключові рішення приймає орган опіки та піклування.


Чи можна здавати в оренду квартиру, яка належить підопічний  малолітній дитині?


Можна, але потрібен відповідний дозвіл органу опіки та піклування. В  усьому іншому можливість та умови укладення договору оренди (найму) здійснюється в загальноприйнятому порядку відповідно до ст. 810 ЦКУ.


Чи повинні батьки, які позбавлені батьківських прав платити аліменти на дитину під опікою? 


Так, аліменти вони сплачувати зобов'язані, адже позбавлення батьківських прав не звільняє від обов’язків щодо утримання дитини. До того ж, відповідно до ч.2 ст.247 СКУ факт призначення опікуна дитині не припиняє її права на отримання аліментів від батьків, у тому числі тих, кого позбавили батьківських прав. Розмір аліментів як від частки заробітної плати батьків, так і в твердій грошовій сумі визначає суд. Якщо аліменти зовсім не сплачувалися, ви можете звернутися до суду з позовом, або заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів за минулий час та заборгованості по ним.


Якщо у вас залишилися питання стосовно оформлення опіки над дитиною або потрібна практична допомога з цих питань, звертайтеся до адвоката по сімейних справах АО «Актум». Він надасть всебічну консультацію, порадить, що робити в тому чи іншому випадку, а якщо потрібно, забезпечить юридичній супровід протягом всього процесу оформлення опіки.



Телефонуйте нашим юристам за телефоном: 050-665-05-60, 098-665-05-40


Опікунство над дитиною в Україні