background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Новий перелік осіб які не підлягають мобілізації у 2024 році

Нові умови мобілізації та військового обліку внесли чимало змін у життя країни. Щось із нововведень практично безболісно прижилося, дещо, як показав час, потребувало коректив і законодавчих уточнень. Процес вдосконалення триває й досі. Наразі депутати та уряд мають визначитися, що робити з хлопцями 18-25 років, аби їх таки не чіпав призов (відповідний законопроект планують розглянути на початку вересня). Деякі зміни вже вступили у силу, зокрема, стосовно категорій потенційних захисників, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Нівелюючи деякі правові колізії, уряд вніс 16 серпня ряд змін до своєї 560-ї постанови, яка має чимало неузгодженостей сама в собі та місцями звучить у дисонанс з іншими законами і навіть Конституцією.

Зміни до закону про мобілізацію


Насамперед, нові зміни стосуватимуться осіб, які втратили на війні рідних, та чоловіків, які доглядають за хворими родичами. Обов’язок захищати батьківщину більше не поширюється на лише по материній чи батьківській лінії братів (сестер) тих, хто загинув або вважається зниклим безвісти. Раніше право на відстрочку через такі обставини мали тільки повнорідні брати чи сестри. Стан речей змінив законопроект 11391.

930 постанова Кабміну, яка вступила в силу 21 серпня 2024 року, в якійсь мірі вдосконалює та спрощує процедуру оформлення відстрочки, знімаючи з військовозобов’язаного потребу доводити те, що держава сама може перевірити із наявних у неї даних.


Хворі рідні: претенденти на догляд за ними більше не повинні доводити свою незамінність. Хіба що турбота необхідна батькам дружини. Відсутність чи наявність інших працездатних близьких родичів відстежуватиметься у держреєстрах. 

Спрощено процедуру отримання відстрочки для догляду батьків-інвалідів першої чи другої групи. До цього по суті зобов’язує Конституція України, але ряд перепон створюють інші закони, тому діти нерідко змушені добиватися права доглядати своїх батьків. Найпроблемнішим документом тут був Акт, який підтверджує факт постійного догляду. Його було непросто оформити, а без нього не давали відстрочку.


Військовозобов’язаному, який оформлює відстрочку за п. 13 (батько/матір з інвалідністю) не має необхідності підтверджувати цей догляд ні Актом ні довідкою про компенсацію. Акт оформляється тільки уразі постійного догляду.


Змін зазнала і сама процедура оформлення Акту. Тепер комісія не буде розбиратись чи наявні інші родичи - лише підтвердить/спростує факт здійснення постійного догляду. За оформленням документу ви звертаєтесь із заявою до місцевої влади (раніше треба було до ТЦК) – там протягом десяти днів приймуть рішення, оформлять Акт. Раніше про якісь терміни й мови не було.


Військовозобов'язані (син, батько, чоловік) не підлягають призову під час мобілізації і можуть оформити відстрочку за п. 9 навіть, якщо у них є інші рідні (сестра) які теоретично можуть доглядати за батьками. Ця норма поширюється і на військовозобов’язаних, які здійснюють постійний сторонній догляд за дружиною або дитиною з інвалідністю. Проте, якщо ви оформлюєте відстрочку за п. 9 (батько/матір з інвалідністю когось з подружжя) доводити відсутність інших осіб, які могли би здійснювати догляд – потрібно.

 

Хто не підпадає під призов під час мобілізації 2024


Нові мобілізаційні вимоги звужують коло осіб, які можуть у воєнний час не служити. Військову форму одягають тисячі ще вчора обмежено придатних, адже такої категорії військовозобов’язаних більше не існує і лише незначна частина цих чоловіків після повторного проходження ВЛК справді є непридатними для служби.

Разом з тим новий вичерпний перелік осіб, які не підлягають мобілізації виглядає не таким вже й коротким. 


Бронювання. Фронт без надійного тилу не можливий, а економіку країни теж мають тримати дужі в професії. І це теж свого роду мобілізація, яка надає можливість важливим підприємствам далі жити, щось виготовляти чи реалізовувати, сплачувати податки. 


Хворі військовозобов’язані. ВЛК може дати чоловікові довідку про тимчасову непридатність на півроку або рік. Протягом цього терміну людину підліковують, потім повторний військовий медогляд – і в стрій. Або ні. Якщо лікування не дає очікуваного результату. 


Лише за особистого бажання і ніяк інакше можливе проходження військової служби чоловіком чи жінкою, які мають групу інвалідності.


Звільняються від військового обов’язку батьки трьох чи більше дітей, які про них реально дбають (не боржники по аліментах).


Самотні батьки тим більше не зможуть служити, бо ж на кого покинуть дитину, якщо вона неповнолітня? Для такого випадку новий закон передбачає звільнення, якщо відсутня у виховному процесі чи й фізично мати (позбавлена батьківських прав, померла, загинула, серед зниклих безвісти).


Гарантована відстрочка для батьків, які мають важкохворих діток не важливо якого віку. Не заберуть до війська некровного батька усиновлених ним дітей, якщо вони неповнолітні. 


Як вже згадувалося, не можуть призвати осіб, які весь час дбають про хворих дружину чи батьків. На жаль, тут не без умов: хвороба повинна бути оформлена у першу чи другу групу інвалідності чи недієздатність. Третя група теж дає право на відстрочку, якщо йдеться про відсутність у того, кому потрібна допомога, органу чи кінцівки, наявні психічні розлади або паралітичні прояви. Немає найближчих, хто б приглянув за такою людиною, тоді це можуть робити, отримавши відстрочку, трохи дальші родичі – брат, онук, дід.


Подружжя військових, яке виховує неповнолітню дитину, має визначитися саме з тим, кому служити країні, а кому – дитині.

Не підпадають під мобілізацію в Україні міністри і їх заступники, парламентарі, представники Рахункової палати, спецзв’язку і спецтранспорту, судді, дипломати, «найзірковіші» специ із кібербезпеки.

І надалі не чіпатимуть ТЦК студентів очної форми навчання: від учнів училищ до аспірантів та докторантів. Освіта при цьому має здобуватися перша і рівнем вища попередньої.


Не залучаються до мобілізації вчені та вчителі. Педагоги вчителюватимуть далі, якщо мають не менше третини ставки.

Можуть не воювати ті, хто втратили на війні близьких рідних (загинули або про них нічого невідомо), а також ті, чиї батьки чи діти, дружина чи чоловік, брати і сестри посмертно стали Героями України у результаті подій на Майдані.


Не повинні викликати на службу юнаків до 25 років, якщо вони до цього не служили. Єдиний варіант – за власним бажанням. Те ж саме з демобілізованими срочниками, які мають відстрочку на рік. 

Хто не отримає відстрочку?


Лише після служби зможуть довчитися студенти-заочники та ті, хто поступив у другий університет, маючи вже один диплом про вищу освіту.

Підуть служити багатодітні батьки, які боргують своїм дітям аліменти довше трьох місяців. Разом з ними – і батьки, які самостійно виховують свою дитину, але є жива, при розумі і з батьківськими правами на неї мама.

Ймовірно, немала частина чоловіків, які стали офіційними інвалідами після незабутнього 24 лютого 22 року, теж не матимуть відстрочки – принаймні, змушені будуть підтвердити те, що групу отримали по-чесному.

Новий перелік осіб, які не підлягають мобілізації не містить - пенсіонерів-правоохоронців. Відносно здоровий, з призовних років не вийшов – значить, придатний отримати повістку на загальних засадах.


Якщо відстрочку не дають


Нині не виняток, коли чоловік, маючи законні підстави на відстрочку, кожних два місяці має з’являтися у ТЦК з повним пакетом відповідних документів. Але якщо у нього, скажімо, купа малих дітей, невже виростуть за тих пару місяців? То чи повинен їх батько так часто бігати на «побачення» з представниками ТЦК?..

Питань до цих пір багато, відповідь на кожне з них знає адвокат, мобілізація для якого – добре вивчена тема.


Телефонуйте в адвокатське об’єднання Актум у будь-який день: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.

photo thems