background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПІДРОБКУ ДОКУМЕНТІВ СТ. 358 ККУ

В Україні стрімко збільшилась кількість підробок документів у воєнний час. Тому питання покарання за таке правопорушення стало особливо актуальним. Підробка документів – це розповсюджене у світі правопорушення, за яке в законодавствах різних країн передбачається кримінальне покарання. Україна у цьому випадку не є винятком.


Поняття виготовлення та використання підроблених документів присутнє одразу в кількох статтях Кримінального кодексу України.



Варто зазначити, що карається підробка тільки офіційних документів. Під цим поняттям розуміють тільки ті документи, підробка яких може спричинити певні правові наслідки. 



Кримінальна відповідальність за підробку документів регулюється статтею 358 КК України, яка і визначає санкції за подібне правопорушення. Однак також підробка документів зустрічається у статтях 158, 200, 318 і 366 ККУ.



Коли настає кримінальна відповідальність за підробку документів?



Визначення відповідальності за таке правопорушення відбувається класичним чином з урахуванням об’єкта, предмета, а також об’єктивної та суб’єктивної сторони.



Отже, підробка стосується офіційних документів, обіг яких регулюється законодавством України. Важливо зазначити, що такий документ має забезпечувати певні нормативно-правові наслідки, які можуть стосуватися державних установ, приватних підприємств, організацій чи різноманітної приватної власності. Це і є об’єктом такого правопорушення.



Предметом злочину виступає безпосередньо офіційний документ. Можна виділити два основних різновиди:

  • Різноманітні штампи, печатки та бланки. Вони можуть стосуватися як юридичних осіб, так і державних установ.

  • Офіційні документи для юридичних осіб, ФОПів, нотаріусів (приватних чи державних), аудиторів, а також інших громадян, які мають певні обов’язки та права.

Важливо розуміти, що мова та інші технічні особливості підробки документів на склад злочину впливу не мають.

Об’єктивна сторона злочину передбачає активні дії, які стосуються підробленого офіційного документа. Вони можуть включати:


  • Виготовлення посвідчення або іншого документа.

  • Виготовлення штампа та печатки.

  • Підробку підпису іншої фізичної чи посадової особи.

  • Збут підробленого документа іншим особам.

  • Використання підробленого документа.


Правопорушення вважається скоєним за будь-яку вищезазначену дію. Суб’єктивною стороною підробки документів є отримання неправомірної вигоди за рахунок держави чи інших осіб, а також наявність злого умислу.


Відповідальність за підробку документів може стосуватися тільки тих осіб, яким виповнилося 16 років.



Які санкції передбачає ст. 358 КК України?



Отже, кримінальна відповідальність за підробку документів визначається ст. 358 ККУ. Вона може набувати вигляду:

  • штрафу;

  • обмеження волі;

  • позбавлення волі.



Максимальний розмір штрафу складає 1000 НДМГ (неоподаткованих мінімумів доходів громадян). Також передбачається обмеження волі на термін до 6 місяців або позбавлення волі протягом 2-3 років.

Якщо правопорушник систематично вчиняє подібний злочин, термін обмеження або позбавлення волі може бути збільшений до 5 років.

Підробка документів у військовий час передбачає таку саму міру покарання.

Варто зазначити, що покарання для службових осіб регулюється статтею 366 КК України.


Хто допоможе у справах про підробку документів?



Підробкою документів можуть займатися різні люди, через дії яких часто страждають невинні особи. Важливо розуміти, що самостійно забезпечити юридичний захист без спеціальних знань у такій ситуації неможливо. Саме тому будуть дуже актуальними послуги адвоката за статтею 358 ККУ, який представлятиме ваші інтереси під час досудового розслідування та судового процесу.


Отримати кваліфіковану допомогу ви завжди можете в адвокатському об’єднанні «Актум». Просто зателефонуйте за номерами телефонів: 067-271-44-73, 098-665-05-40, 050-665-05-60


Або ж запишіться через сайт, використавши спеціальну форму. 


photo thems