background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

МІЛЬЙОНЕРИ У 18-24 РОКИ: «МОТИВАЦІЙНІ КОНТРАКТИ» ЗСУ ДЛЯ МОЛОДІ

Війна й мобілізація – йдуть по життю разом. Зрозуміло, що Україна не може захищати себе у війні з РФ без примусової мобілізації. Проте влада намагається не застосовувати її до молоді. Принаймні молодики до 25 років призову до війська не підлягають. Це викликає неоднозначну реакцію в середині країни й продукує закиди від іноземних партнерів. Та то таке… Головна ж проблема – нестача на фронті «людського ресурсу», мовою воєнної науки. Що красномовно відображається в результатах на полі бою.


У відповідь на ці виклики з’явилась ініціатива президента Зеленського щодо спеціальних «мотиваційних контрактів» для молоді. Практичною реалізацією цієї пропозиції гаранта конституції стала програма від Міноборони – «Контракти 18-24», презентована 11 лютого 2025 року. Того ж дня уряд ухвалив Постанову №153 про реалізацію цього експериментального проєкту.



То ж як саме держава намагається добровільно, без «батога», залучити в армію молодих людей – розбираємось в деталях.



«Цільова аудиторія» Постанови КМУ «Про реалізацію експериментального проєкту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану» – приблизно 800 тисяч людей. Наразі МОУ не може спрогнозувати, яка кількість з них пристане на пропозицію укласти контракт з армією. Кажуть, що й декілька десятків тисяч – будуть добрим результатом.  


Що означає «контракт 18-24»



Це набір на військову службу добровольців, які не підлягають обов’язковій мобілізації за віком. Тобто людина, якій виконалось від 18 до 24 років, може укласти контракт з МОУ і піти добровільно служити в армії. 


Давайте переглянемо якими ж є умови такого контракту.  



Строк дії – скільки служити


Контракт укладається на 1 рік. Після закінчення строку – людину демобілізують.



Винагорода – мільйон гривень за рік служби


За укладання контракту добровольцям пропонують одноразову грошову виплату (ОГВ) – один мільйон гривень:

  • 200 тис. – отримає при підписанні контракту;

  • 300 тис. – після проходження підготовки;

  • останні 500 тис. – після наказу про звільнення.



Індексації сум відповідно до інфляції – не передбачено.



Грошове забезпечення молодого контрактника  


Зарплата зі всіма доплатами по службі – до 120 тис/міс. З урахуванням ОГВ  за підписання контракту – воїн зможе заробити за рік на військовій службі 2 млн. грн.  



На які посади чекають молодих воїнів? 


Служити кличуть до піхотних і штурмових підрозділів. Посади, що пропонують:

  • стрілець;

  • гранатометник;

  • снайпер;

  • розвідник;

  • стрілець-санітар.



Зауважте: при укладанні контракту доброволець сам обирає посаду. 



У яких підрозділах можна служити?


Проєкт впроваджується як «пілотний», тобто експериментальний. В перші 2 місяці (строк експерименту) укласти контракт можна буде тільки з 6 бригадами ЗСУ:

  • 10 гірсько-штурмова;

  • 92 штурмова;

  • 95 десантно-штурмова;

  • 38 морської піхоти;

  • 28 механізована; 

  • 72 механізована.



Важливий момент: 1 мільйон гривень ОГВ також нададуть бійцям, що добровільно прийшли служити до 25 років раніше – ще до впровадження програми «Контракти 18-24». За умови, що вони не менше 6 місяців були на фронті й не мають «зальотів» (2 і більше випадків дисциплінарок, адмінок або криміналу).


«Плюшки» після служби


Відробивши контракт, можна розраховувати на:

  • іпотеку під 0%;

  • навчання у ВИШ за кошт держави;

  • безоплатні медичні послуги (в тому числі стоматологія та зубопротезування);

  • безкоштовний проїзд в транспорті ті інші соціальні пільги/компенсації для ветеранів війни (житло, ремонт, надання земельних ділянок тощо).



Важливий нюанс: впродовж року після звільнення «на гражданку» екс-контрактник не підлягає загальнообов'язковій мобілізації (стосується тих, кому буде 25+) та має право вільно виїжджати за кордон. 



Як скористатись проєктом «Контракти 18-24»: покроковий план 



Якщо молода людина вирішила піти на контракт щоб служити в ЗСУ, то треба триматись наступного алгоритму:

  1. Подати заявку. Онлайн – через сайт МОУ чи його мобільний застосунок  (Резерв+). Або оффлайн – прийти до рекрутингових центрів Міноборони чи бригад, які залучені до участі в проєкті.

  2. Пройти співбесіду та професійно-психологічне тестування у підрозділі.

  3. Пройти ВЛК і тримати висновок про можливість служити у війську.

  4.  Підписати контракт.

Важливо! Після укладання контракту доброволець ще має пройти базову та фахову підготовку й адаптацію у частині. У часі це займе відповідно 45/14/14 діб.



Правова допомога мобілізованим, контрактникам і ветеранам

Спеціальна контрактна пропозиція для молоді 18-24 років – тільки починає впроваджуватись, а практика правозастосування щодо нових військових контрактів – напрацьовуватись. Окрема мова про гарантії для нових контрактників від держави – це взагалі справа майбутнього. 

А чи будуть гроші на задекларовану державну програму підтримки мотивації молоді 18-24 років прийти на  військову службу – питання, яке стане іспитом для влади. Бо крім грошей для добровольців, треба буде ще якось забезпечити виконання соціальних гарантій – пільгова іпотека, безкоштовна освіта тощо.



Запропоновані преференції для молоді непогано виглядають в проєкті, тобто на папері. Проте ми всі бачимо, які глибинні проблеми вже зараз із працевлаштуванням ветеранів після служби, браком житлових програмам для військових, реалізацією освітніх можливостей для військовослужбовців, фінансовою підтримкою під час військової кар’єри та після неї.



Попри всі негаразди й труднощі ви завжди можете розраховувати на юридичне плече правників адвокатського об’єднання «Актум». Ми працюємо на захисті військових з 2014 року, наші адвокати мають глибоку експертизу в воєнному праві та успішну практику вирішення спорів з державою, спонукання її до виконання власних законів.



Якщо хочете скористатись проєктом МОУ для молоді й зібрались служити за контрактом, то військовий юрист буде вам у нагоді:

  • змістовно та зрозуміло проконсультує зі всіх моментів – процедура укладання контракту,  його суттєві умови, наслідки тощо;

  • зробить правовий аналіз тексту контракту – на відповідність законодавству, захисту ваших прав та уникнення юридичних пасток;

  • у разі конфлікту щодо виконання умов контракту – виступить як ваш представник у переговори із роботодавцем, фахово аргументує позицію, знайде доказову базу;

  • якщо спір не вдасться врегулювати – піде по інстанції, в прокуратуру тощо, застосує інші заходи щодо захисту ваших інтересів (парламентський контроль, ЗМІ);

  • ініціює судовий процес – заявить позов на вашу користь та проведе суд.     


Консультацію адвоката з приводу мобілізаційного процесу й інших військових питань можна отримати в юридичних офісах Актум – вони є в 11 великих містах всіх регіонів  України (з Києвом включно). Або онлайн – на сайті чи в месенджерах Актум. 


Ми працюємо щодня з 8 ранку до 22 години вечора: якщо вам потрібна термінова юридична допомога – просто зателефонуйте: 050-665-05-60, 098-665-05-40.


Контрактна пропозиція для тих кому 18-24 від Зеленського