Як отримати 3 групу інвалідності - перелік захворювань для отримання третьої групи
Ступені інвалідності українські законотворці поділили на три відповідні групи. Третя група інвалідності є найпоширенішою та охоплює такі розлади здоров’я, що не призводять до повної втрати працездатності, дають змогу людині самостійно себе обслуговувати, взаємодіяти з соціумом, працювати, навчатись.
Перелік хвороб для встановлення 3 групи інвалідності
Згаданий перелік хвороб та станів для встановлення інвалідності затверджено урядовою постановою №10 (2005 рік). Він є вичерпним.
Ця постанова окремо визначає перелік хвороб для встановлення 3 групи інвалідності, що описані конкретно і чітко та є у вільному доступі в електронних базах нормативно-правових актів за посиланням.
Для того щоб бути більш обізнаним у діагнозах та станах здоров’я, які дають право на статус інвалідності та всіх пов’язаних із цим соц. гарантіях, варто попередньо, з зазначеним раніше, переліком ознайомитись та орієнтуватись на нього під час збору необхідної інформації, документації, а також при проходженні медоглядів та обстежень.
Далі розповідаємо, що дає право на отримання інвалідності 3 групи.
Критерії для отримання третьої групи інвалідності
«Претендент» на отримання статусу інваліда 3 групи має розуміти, що всі функціональні порушення організму внаслідок хвороб, травмувань, вад від народження, що дають підстави для призначення цієї групи інвалідності, характеризуються стійкістю, помірною вираженістю, відповідно й помірно обмежують життєдіяльність, здатність працювати, але поєднуються з необхідністю захисту і допомоги з боку соціуму.
При розгляді питання достатності підстав для отримання третьої групи інвалідності керуються певними ознаками здоров’я, визначаючи ступінь фізичного добробуту, що призводить до обмежень певних (однієї чи кілька) проявів життєдіяльності людини у помірному виразі у першому ступені:
певна межа до обслуговування себе у першому ступені - можливість обходити себе самостійно, використовуючи засоби допоміжного характеру;
складнощі самостійно переміщуватися першого ступеня - можливість переміщення самому, але з витратами часу більшими ніж зазвичай на це необхідно повністю здоровій людині;
неможливість навчатися у загальних умовах першого ступеня – при таких станах людина може навчатися в освітніх закладах загальної класифікації, але дотримуючись спец. умов процесу навчання або використовуючи засоби допоміжного функціоналу, або за допомогою сторонніх (крім освітян);
не можливість працювати на загальних підставах першого ступеня – мова йде про не можливість працювати повноцінно навіть частково, зокрема за професією, тією ж кваліфікацією або у тому ж обсязі починаючи з 25%, значні складнощі здобуття професії, або влаштування на роботу особами, що не мають досвіду;
зниження орієнтаційних можливостей першого ступеня – неможливість орієнтуватися у часовій чи просторовій площинах без допомоги додаткових пристроїв;
складнощі у спілкуванні першого ступеня – зниження (за різними параметрами) здатності спілкуватися, передавати та сприймати інформацію у звичному форматі;
не здатність до самодисципліни у першому ступені – можливість контролю своїх дій лише за певних умов.
Процедура отримання третьої групи інвалідності
Алгоритм процедурних моментів, що регламентують, як отримати 3 групу інвалідності, виглядає наступним чином:
Спочатку проводять медогляд.
Наступник крок – це МСЕК. Парламентарі підтримали проект закону №11225, щодо реформування МСЕК та змін у процедурі проведення медекспертизи. Зокрема, передбачено право проходження експертизи не лише в установах МСЕК, можливість обирати форму участі обстежуваного у засіданні комісій у очному чи дистанційному варіантах (перелік підстав згодом має бути окремо затверджено), залучати до участі у засіданнях адвоката, представника за законом або лікаря з реабілітації, фіксувати хід засідань аудіо чи відео. Обов’язкове надання рішень засідань комісії із відповідним обґрунтуванням. Обов’язкова взаємодія МСЕК і МДРК (міждисциплінарної реабілітаційної команди) - внесення інформації про громадян, що досягли 18 р., та пройшли медобстеження, до центрбанку даних з проблем інвалідності та е-системи охорони здоров’я МСЕК. Після опублікування через три місяці норми цього закону будуть чинними.
Збір необхідного пакету документації, зокрема, медичних довідок, лікарських висновків, результатів обстежень.
Подача зібраної документації та заяви на отримання інвалідності.
Отримання експертного рішення. На підставі рішення МСЕК визначається група інвалідності.
Які негаразди можуть виникати при отриманні 3 групи інвалідності
Зібрана та подана документація, зокрема і медична має бути належним чином оформлена. Від якості зібраних документів, що підтверджують відповідні діагнози та стани – прямо залежить рішення комісії, яка визначає чи достатньо підстав для призначення третьої групи інвалідності.
Проходження процедури медико-соціальної експертизи досить тривалий, бюрократизований та корумпований процес від якого планують відходити наразі (чому мають посприяти раніше згадані нормативні зміни процедури), проте сьогодні трансформації тільки розпочаті.
Якщо ж попередньо проконсультуватися з юристом щодо інвалідності у вас буде розуміння перспективи можливості встановлення інвалідності загалом, проведений аналіз документації на предмет її повноти, а також відповідь на питання: як отримати третю групу інвалідності у разі встановлення відповідних діагнозів, що дають на це право.
Зауважте, що за воєнних часів та не пізніше чим через півроку після припинення військового стану передбачена можливість проходження медкомісії за направленням ЛКК без урахуванням місцевості проживання (реєстрації).
Рішення може бути прийнято заочно у випадках неможливості з’явитися особисто обстежуваного заявника на підставі поданої ним документації.
Говорячи про процедуру оскарження таких рішень, то відповідно до законодавчих приписів - це можна зробити в досудовому або в судовому порядку, але в досить короткі строки: адмін. процедура – не пізніше місяця, судове оскарження – протягом півроку.
Допомога адвоката з питань інвалідності
Консультація адвоката може надаватися як одноосібно, так і в тандемі з лікарем. Спільний аналіз ситуації з правової та медичної сторін допоможе максимально досконало вивчити конкретні обставини справи та розробити концепцію юридичної допомоги чи супроводу справи.
Правник, у свою чергу, вивчить обставини ситуації щодо прийнятого експертного рішення, виснуватиме про його правомірність та забезпечить супровід процедури оскарження.
Адвокатське об’єднання Актум у Києві та інших містах –з 8.00 до 22.00. Телефони для зв’язку: 098-665-05-40, 050-665-05-60.