background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Домашнє насильство – стаття 126-1 ККУ

Домашнє насильство – це проблема, про яку всі говорять, але водночас її дуже важко виявити. В Україні питання домашнього насильства було актуальним практично завжди, але ситуація почала покращуватись після того, як Верховною Радою України була ратифікована Стамбульська конвенція. Відповідно до неї Кримінальний Кодекс України був доповнений великою кількістю різноманітних статей. Особливої уваги потребує стаття 126-1, яка сприяла визначенню відповідальності обвинуваченого за вчинені агресивні дії.

Відповідальність за ст. 126-1 КК України

Від домашнього насилля в Україні можуть постраждати будь-які люди, незалежно від їхнього:

  • гендеру;

  • віку;

  • національної ознаки;

  • сексуальної орієнтації тощо.


Це серйозна проблема, яка сприяє тому, що дім людини перестає бути для неї безпечним місцем, що незмінно впливає на всі аспекти її життя.

Стаття 126 частина 1 Кримінального Кодексу України передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства стосовно інших людей. Вона виглядає так:

  • громадські роботи строком до 240 годин;

  • арешт до 6 місяців;

  • обмеження волі до 5 років;

  • позбавлення волі до 2 років.


Крім того, покарання за домашнє насильство також може передбачати низку спеціальних заходів, які допомагають запобігти подальшим спробам вчинення цього правопорушення. До таких заходів потрібно віднести заборонний та обмежувальний припис.

Основною особливістю заборонного припису є терміновість його впровадження. Такий документ виноситься протягом 10 діб. Щоб отримати такий документ потерпілій особі просто достатньо написати відповідну заяву. Заборонний припис застосовується в ситуаціях коли:


  • є загроза здоров’ю та життю потерпілої особи;

  • необхідно припинити систематичність вчинення домашнього насильства. 


Обмежувальний припис – це документ, який застосовується судом стосовно обвинуваченого на основі статті 91 частини 1 Кримінального Кодексу України. Загалом він передбачає такі обмеження стосовно агресора:


  • він зобов’язується покинути місце спільного проживання та більше його не відвідувати;

  • заборона будь-яких контактів з жертвою;

  • усуваються перешкоди стосовно користування спільним майном (у разі економічного насильства);

  • заборона на пошук і переслідування жертви;

  • обмеження спілкування з дітьми жертви;

  • заборона на наближення до жертви (під час роботи, навчання в університеті тощо).


Отже, ст. 126-1 встановлює досить жорсткі наслідки домашнього насильства для агресора. Через наявність більш жорсткої відповідальності та відповідних приписів жертви таких правопорушень мають змогу тепер отримати захист від посягань на свої права.

Кваліфікація домашнього насильства


Правова кваліфікація домашнього насильства включає в себе багато різноманітних факторів, які потрібно обов’язково враховувати.


Для початку потрібно зрозуміти, як саме ст. 126 1 КК України формулює саме поняття домашнього насильства. Фактично, це систематичне вчинення різноманітних форм насильства щодо теперішніх чи колишніх дружини або чоловіка.


Якщо говорити про форми такого правопорушення, Кримінальний Кодекс України передбачає визначення фізичного, психологічного або економічного насильства.


Попри форму, основною особливістю домашнього насильства є його систематичність. Таким чином ККУ визначає, що воно настає тільки після того, як агресор втретє вчинив одну з форм насильства стосовно жертви. Вони можуть як відрізнятися, так і бути однаковими.

Наявність домашнього насильства також визначається за допомогою наслідків агресії, які відчуває жертва. Загалом вони стосуються її фізичного, ментального та матеріального становища.


Хто може допомогти


Якщо вас звинувачують за статтею 126-1 ККУ або ж ви стали жертвою домашнього насильства, потрібно протягом якомога коротшого терміну звернутися по кваліфіковану допомогу. У такій ситуації вам може допомогти адвокат з кримінальних справ.


Водночас послуги такого спеціаліста можуть суттєво відрізнятися. Вони можуть стосуватися як виключно консультування, так і безпосередньо представництва клієнта під час досудового розслідування та судового засідання.


Якщо вам потрібен кримінальний адвокат, кваліфіковану юридичну допомогу ви завжди можете отримати в адвокатському об’єднанні «Актум». У нас працюють досвідчені спеціалісти, які протягом своєї практики співпрацювали як з обвинуваченими, так і з жертвами. 

photo thems