background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Борги по аліментах – що робити, щоб такого не сталось

Як виникає борг по аліментах та чи правомірне нараховування за минулі періоди

Наразі одними з найзатребуваніших запитів до наших адвокатів з сімейного права є звернення щодо несподіваного арешту рахунків за несплату аліментів. Зауважте, що така ситуація може трапиться навіть з тими, хто добровільно і вчасно сплачує аліменти.



То чому ж так відбувається?

Все досить банально – скоріш за все стягувач аліментів подав на вас до суду. І зазвичай боржник навіть не здогадується про це.



Як виникає борг по аліментах та чи правомірне нараховування за минулі періоди

Так, правомірне. Оскільки стягнення аліментів за минулі періоди визначене ч.2 ст.191 Сімейного кодексу України: «аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач наддасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв'язку з ухиленням останнього від їх сплати».



Проте довести цей факт буде дуже складно. Такі справи - рідкість у суді. І розглядаються вони зазвичай у позовному проваджені з викликом сторін. У реальному житті заборгованість з’являється не тому, що суд стягує з боржника аліменти за минулі періоди, а через те, що застосовується ч.1 ст.191 СК України. Коли, за рішенням суду: «аліменти присуджуються з моменту подання позову, а у разі подання заяви про видачу судового наказу – з дня подання заяви». От саме через це і виникає «несподіваний» борг по аліментах.



Історія з життя

30 січня 2023 року стягувач звернувся до суду з наказовим провадженням щодо стягнення аліментів. Суд розглянув цю справу без виклику боржника. І аліменти будуть нараховуватись саме з дня звернення до суду. Також варто пам’ятати, що стягувач може подати судовий наказ до виконавчої служби коли йому заманеться - законом строки не обмежуються, а головне, щоб це сталось до повноліття дитини.



У нашому випадку стягувач подав судовий наказ до виконавчої служби 30 січня 2024 року, а отже платник аліментів має сплатити борг по аліментах за рік. Якщо він цього не зробить, то виконавець, в межах закону, накладає арешти на рахунки платника або застосовує інші санкції.



Захисти себе сам і закон захистить тебе …або як можна запобігти такому розвитку подій

По-перше, добровільно сплачувати аліменти зараховуючи кошти на картковий рахунок стягувача. При цьому ви маєте проконтролювати - правильність реквізитів та призначення платежу (аліменти, ПІБ дитини, місяць та рік за який проводиться оплата). Якщо ви цього не зробите, то державний виконавець (без письмового підтвердження стягувача) не зможе зарахувати ці кошти, як оплату за той борговий період, який зазначений у судовому наказі й знову ж таки нарахує борг.



Крім того, ви маєте переконатися (мати доказ), що рахунок на який надсилаються кошти належить стягувачу. Це можна зробити, отримавши довідку від банку із підтвердженням власника рахунка, або зберігати банківські квитанції із зазначенням ПІБ отримувача.



По-друге, щоб не потрапити у боржники, варто час від часу перевіряти свій судовий статус на сайті Судової Влади України. Якщо судова справа відкрита, радимо – звертатись до адвокатів по аліментах.



Якщо вам потрібна допомога або консультація – просто зателефонуйте: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.

photo thems