background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

ЯК ПОДАТИ НА АЛІМЕНТИ

Фінансове забезпечення дитини – це прямий обов’язок як матері, так і батька. Саме тому, якщо подружжя розлучається, обов’язково потрібно розібратися, як подати на аліменти правильно. Така інформація може бути актуальною для обох батьків, залежно від того, з ким саме залишиться проживати дитина. Зауважимо, що в Україні жінки частіше подають на аліменти, ніж чоловіки.


Якщо ж вас цікавить, як подати чоловіку на аліменти, процес нічим не відрізняється. Ви можете сміливо користуватися інформацією, яка вказана нижче.


Процедура подачі аліментів на дитину в Україні



Отже, перш ніж розібратися, як подати заяву на аліменти, потрібно ознайомитися з особливостями всієї процедури, щоб зробити все правильно. Загалом оформлення аліментів може відбуватися двома основними способами:

●      Добровільно. У такому разі батько та матір оформлюють спеціальний договір про матеріальне забезпечення дитини, у якому вказаний розмір аліментів, а також з ким саме буде проживати дитина. Після укладання договору не потрібно звертатися до суду щодо стягнення грошей.

●      Примусово. Якщо ж батько чи матір відмовляється платити за утримання дитини, потрібна позовна заява в суд. Також необхідно зібрати відповідну документацію. У такому разі аліменти можуть стягуватися, як у вигляді відсотків від доходів, так і у розмірі чітко визначеної суми коштів.


Важливо знати, що ви можете скористатися такою можливістю, навіть якщо офіційно не розлучені. Інформація щодо того, як подати на аліменти в шлюбі, буде вказана нижче.


Чи можна подати на аліменти онлайн?



Сьогодні у вас є можливість дати початок цьому юридичному процесу за допомогою інтернету. Якщо вас цікавить, як подати на аліменти онлайн, перш за все вам потрібно зробити такі дії:

  • Відвідайте веб-ресурс «Електронний суд».

  • Зайдіть на сайт скориставшись власним електронним підписом.

  • Заповніть необхідні форми для подання на аліменти.

  • Завантажте відповідну документацію (попередньо всі документи потрібно підготувати в електронному вигляді).


Ось ви й дізналися, як подати заяву на аліменти онлайн. Процес простий і максимально зручний. Він дозволяє вам зекономити час, а також дуже швидко та безпечно досягти бажаного.


Як подати на аліменти в шлюбі?



Ситуація, коли батьки проживають окремо, але не розлучаються, не така вже й поодинока. У цьому разі матері або батьку, з якою (яким) проживає дитина, потрібно дізнатися, як подати на аліменти без розлучення. Основна відмінність полягає у тому, щоб надати необхідні свідоцтва, які стануть доказом, що подружжя проживає окремо та більше не знаходиться у стосунках одне з одним.



Як і у попередніх випадках, аліменти можуть стягуватися добровільно або примусово через судовий розгляд.


При добровільному стягуванні складається відповідний договір, який втрачає силу тільки по закінченні терміну, розірванню обох сторін або ж смерті одного з батьків. Додатково матір може подати на власне утримання, але така ситуація можлива тільки за умови:

●      вагітності;

●      недієздатності;

●      наявності дитини до 3 років;

●      наявності у дитини інвалідності.


Як подати на аліменти, якщо не розлучені, ми вже розглянули. Загалом процес мало відрізняється від звичайного. Єдиною відмінністю є необхідність подання документа, який вказує на відсутність безпосередніх стосунків між чоловіком і дружиною, замість свідоцтва про розірвання шлюбу.


Способи стягнення аліментів



Отже, як було вказано вище, існує два основних способи стягнення аліментів: добровільний і примусовий. Важливо розуміти, що до другого потрібно звертатися тільки у випадку, коли намагання дійти згоди не досягли успіху. Адже набагато простіше попередньо скласти відповідний контракт, ніж звертатися до суду.

Загалом подавати на аліменти можна на утримання:

●      неповнолітніх дітей;

●      повнолітніх дітей, які продовжують навчання у навчальних закладах;

●      повнолітніх дітей із підтвердженим непрацездатним станом;

●      особи, яка наглядає за дитиною до 6 років;

●      вагітної дружини.


Також дізнатися, як подати на аліменти після розлучення, важливо у випадку особливих обставин. Такі ситуації прописані в ст. 185 СКУ або ж можуть бути встановлені рішенням суду.


Якщо після отримання рішення про виплату аліментів батько або матір продовжують ігнорувати свої зобов’язання, ви можете звернутися до Державної виконавчої служби. Вона може стягнути необхідні кошти з рахунку винуватця - у примусовому порядку. Але під час звернення потрібно буде надати всі необхідні документи разом із рішенням суду.


Які документи потрібні для подачі на аліменти



Як вже було зазначено, необхідна документація напряму залежить від сімейного стану. До додаткових важливих факторів також потрібно віднести розмір аліментів, який ви хочете встановити, а також обґрунтування такої суми.

У будь-якому разі під час оформлення аліментів вам потрібно подбати про наявність таких документів, як:

●      скан-копії паспорта та РНОКПП;

●      свідоцтво про народження дитини;

●      свідоцтво, яке підтверджує стан сім’ї;

●      довідка про доходи відповідача (якщо у вас її немає, суд може зобов’язати другу сторону надати цей документ);

●      документи, які підтверджують навчання повнолітньої дитини.


Додатково необхідні документи про сімейний стан: розірвання або укладання шлюбу.


Також багатьох цікавить, як подати на аліменти, якщо не розписані. Тут все залежить від того, чи було попередньо встановлене батьківство. Якщо у свідоцтві про народження немає інформації про батька, подати на аліменти у вас не вийде. Але ви все одно можете звернутися до державних органів для ініціації встановлення особи батька. Це потрібно зробити якомога раніше. Особливо, якщо вам потрібно дізнатися, як подати на аліменти, якщо чоловік за кордоном або знаходиться у закладах позбавлення волі.


Куди потрібно подавати документи



Вибір інстанції, до якої потрібно звернутися, безпосередньо залежить від особливості вашої справи. Спочатку всі необхідні документи та позовна заява подаються до суду першої інстанції за місцем проживання (може бути, як відповідача, так і позивача). Оскарження рішення відбувається у судах вищої інстанції.


Якщо ж говорити про процедуру встановлення особи батька, тут потрібно звернутися до районного суду.


Якщо відповідач проживає за кордоном, весь процес відбувається так само. Після його завершення суд відправить необхідні документи до країни проживання відповідача.


Як подати на збільшення аліментів



У вас є можливість змінити розмір аліментів за допомогою відповідної позовної заяви до суду першої інстанції. Однак у цьому разі потрібне відповідне обґрунтування, щоб отримати позитивне рішення. Загалом суд пристане на вашу користь, якщо:

●      відбулися зміни в матеріальному або сімейному стані;

●      відбулося значне погіршення здоров’я, що призвело до часткової або повної втрати працездатності;

●      сталися інші випадки, які передбачені Сімейним кодексом України.


Юридична допомога у справах про аліменти



Якщо вам не вдалося самостійно домовитися про укладання відповідного договору щодо суми виплат, адвокат по аліментах – це саме той спеціаліст, до якого вам потрібно звернутися. Юрист не тільки надасть всі необхідні консультації, а й допоможе в зборі відповідної документації, а також представить ваші інтереси під час судового засідання.

Правники адвокатського об’єднання «Актум» завжди готові прийти вам на допомогу. У нас працюють тільки досвідчені фахівці, які нададуть вам юридичні послуги високої якості.


Адвокатське об’єднання Актум у Києві та інших містах – з 8.00 до 22.00. Телефони для зв’язку: 098-665-05-40, 050-665-05-60.

photo thems