296 ККУ Хуліганство
Законодавство розрізняє хуліганські дії, що охоплюються складами адміністративного та кримінального правопорушень. Є визначені законодавцем та правозастосовною практикою критерії, завдяки яким розрізняють адмін. та кримінальних зловмисників-хуліганів, різниця буде відповідно і в покаранні.
Тож пропонуємо розібратися з усім по порядку.
Що таке - хуліганство
Хуліганство загалом можна охарактеризувати, як порушення громадського усталеного порядку, що панує в суспільстві нівелюючи загальноприйняті правила.
Хуліганство ККУ визначається як діяння, що по своїй суті порушують в грубому вигляді порядок у спільноті та виражаються досить зухвало, надто цинічно, зі зневагою до оточуючих, зверхністю, нехтуючи моральними та загальнолюдськими принципами.
Що ж можна віднести до хуліганської поведінки? Заїзд автомобілем в місця, що призначені лише для пішоходів, не реагування на зауваження перехожих, сварка, бійка, погроза зброєю – хуліганство. Непристойна поведінка в ресторані чи іншому громадському місці, стан сп’яніння, знову ж таки ігнорування зауважень оточуючих, конфлікт, ганебні вчинки, нецензурні слова – хуліганство. Комендантська година, їзда на авто містом, словесна перепалка з правоохоронцями, погроза зброєю чи застосування її чи іншого заздалегідь прилаштованого для цього приладдя – хуліганство.
Об`єктом посягання при хуліганстві є громадський порядок, тобто суспільні відносини, що сформовані внаслідок дії правових норм, а також морально-етичних засад, звичаїв, традицій та інших обставин і полягає в дотриманні усталених правил співжиття.
Для кримінального переслідування за 296 статтею хуліганство має бути мотивовано явною неповагою до людства. Панування у свідомості зловмисника саме цього внутрішнього чинника (за відсутності прагнення посягати на потерпілого) є ключовими ознаками для розмежування хуліганства, як злочину проти громадського порядку та моралі, від злочинів проти людини.
Різниця між хуліганством та тілесними ушкодженнями
Першою відмінністю є те, що хуліганські дії не завжди супроводжуються чи призводять до нанесення ушкоджень іншій людині.
Друге питання, яке з’ясовується для правильної кваліфікації злочинних хуліганських дій, це мотиви вчиненого зухвальства: якщо винний бажав настання саме шкоди життю чи здоров’ю потерпілого, а побудила його до цього особиста неприязнь, неправильні дії потерпілої сторони та інше, то тоді діяння охоплюється відповідними статтями ККУ про злочини саме проти життя і здоров’я людини.
У разі відсутності наміру злочинця саме нашкодити здоров’ю людини, коли це сталося внаслідок хуліганського мотиву на тлі явних цинічних дій, наприклад, у людному місці чи наодинці, демонстративно, в образливій, принизливій, цинічній формі, то тоді звертаються до диспозицій 296 статті ККУ.
Яке покарання передбачене за ст. 296 ККУ
Санкції за кримінальне хуліганство за ст. 296 ККУ передбачають штраф від 17 до 34 тис. грн, до 5 років пробаційного нагляду або поміщення до виправного центру, а також тюремне ув’язнення на строк до 7 років.
Говорячи про кваліфікуючи ознаки цього правопорушення, визначені другою, третьою та четвертою частинами ст. 296 ККУ, до них віднесено:
групове хуліганство;
попередня судимість за аналогічні дії;
опір представнику влади, громадськості з функціями охорони громадського спокою чи іншим громадянам, які намагалися зупинити такі протиправні дії;
застосуванням, окрім раніше згаданого, холодної чи вогнепальної зброї, інших предметів, завчасно заготовлених та спеціально прилаштованих для травмування тіла людини.
Адміністративна і кримінальна відповідальність за хуліганство
Найчастіше хулігани вдаються до дрібних порушень, що буде підпадати під адмін. покарання. Гучне прослуховування музики в нічний час, нецензурні «промови» в громадських місцях, розмальовування будинків та споруд, привселюдне оголення та інше порушення громадського спокою та порядку - все це дрібне хуліганство. За такі та подібні дії на хулігана складуть адмін. протокол, який розглядатиметься місцевими судами загальної юрисдикції.
Головною відмінною рисою хуліганства, як адмін. правопорушення, від кримінального полягає у наявності мотиву - яскраво виражена зневага до суспільних та моральних устоїв, порядків, цинічність поведінки.
Хуліганство КУпАП передбачає сплату штрафу від 51 до 119 грн, виконання 40-60 год. громадських робіт, 1-2 міс. виправних робіт, відраховуючи 20% заробітку або до 15 діб адмін. арешту.
У разі доведеності саме такої рушійної сили, яка спонукала вчинити хуліганські дії, винуватець буде відповідати за злочин – хуліганство стаття 296 КК України.
Адвокатське об’єднання Актум створило команду, в якій не один адвокат з хуліганства. Всі вони надають правову підтримку, як у справах про адмін. правопорушення, так і юрзахист у кримінальних провадженнях, відмінно орієнтуються у особливостях цієї категорії справ.
Консультація або юридичний захист у справі у Києві та інших містах –з 8.00 до 22.00. Телефонуйте: 098-665-05-40, 050-665-05-60.