ЕКОНОМІЧНЕ БРОНЮВАННЯ В УКРАЇНІ: ЯКУ САМЕ МОДЕЛЬ УРЯД ГОТОВИЙ ЗАПРОВАДИТИ
Ідея т.з. економічного бронювання від мобілізації обговорюється вже доволі тривалий час і продовжує викликати чимало дискусій, як у політичному середовищі, так і у суспільстві в цілому. Дехто навіть припускається категоричних тверджень про те, що із запровадженням економічного бронювання війна тепер буде долею лише для бідних, а багаті зможуть просто купити собі бронь.
Економічні експерти більш виваженні у своїх оцінках та аргументують необхідність запровадження таких змін нестачею коштів у державному бюджеті для утримання війська та ведення війни.
Джерело: Апостроф TV
Ігор Мунтяну, адвокат з військового права, керівник напряму бронювання військовозобов'язаних працівників підприємств критичної інфраструктури Адвокатського об'єднання Актум в ефірі Апостроф TV пояснив наскільки запропоновані законопроєкти щодо економічного бронювання відповідають Конституції, чи не порушують вони права і свободи людей, та чи буде така процедура доступна для приватних підприємців і ФОП.
«Сьогодні подано вже п'ять законопроєктів які відповідно трохи відрізняються між собою. Головною їх відмінністю є певна прив'язка до певного рівня заробітної плати. Не менше 36 000 грн або ж сплата військового збору у розмірі 20 тисяч грн. Ще однією відмінністю є те, що одна із запропонованих моделей передбачає скасування статусу «критичності підприємства», який наразі діє, пропонується залишити лише економічний критерій. І на мою думку така модель є неприйнятною. Найбільш збалансованою, я вважаю, модель у якій наряду з критичністю підприємства будуть враховані й економічні показники, насамперед – середня заробітна плата. Тобто роботодавець має підтвердити, що він дійсно сплачує середню заробітну плату, яка є вищою певного встановленого рівня, сплачує з неї податки тощо. Це найбільш виважена модель, яка сприйматиметься суспільством», - наголошує Ігор Мунтяну.
Адвокат також зауважив, що задля уникнення звинувачень в, тому що війна лише для бідних, а бронь для багатих, законотворці мають передбачити певні запобіжники: «Наприклад якщо мова йде про бронювання ФОП. Задля того, щоб запобігти ситуації коли можна буде просто зареєструвати ФОП, заплатити 20 000 грн і уникнути мобілізації, законотворці мають запровадити чіткі критерії, зокрема встановити часові рамки щодо здійснення ФОП його діяльності, наприклад з початком повномасштабного вторгнення і донині. Також мають бути визначені критерії щодо отриманих доходів - не менше певного рівня, сплачених заробітних плат, податків… Тобто підприємець має підтвердити, що дійсно працював і працює на державу. Це й буде певним запобіжником для уникнення зловживань і різноманітних махінацій під час запровадження економічного бронювання. Адже ми знаємо, що наразі існують певні махінації коли на критичні або державні підприємства спеціально працевлаштовують військовозобов’язаних для уникнення від мобілізації. Це потрібно врегулювати та детально прописати на законодавчому рівні. Впровадити електронну звітність, щоб це можна було контролювати та перевіряти без втручання держслужбовців. Щоб правоохоронна система також могла запобігати та виявляти такі порушення».
