background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Закон 9281 офіційно набув чинності - вік мобілізації змінився

2 квітня 2024 року, Закон №9281 «Про військовий обов’язок і військову службу», який дозволить мобілізувати більше молоді до ЗСУ був підписаний президентом України.

Чи справа молодих – війна?



24 лютого 2022 року в Україні було введено і по нині кожних 90 днів продовжується воєнний стан, відповідно безперервно триває мобілізація. Війна продовжує висмикувати з мирного життя та кидати в окопи усіх чоловіків - батьків і дітей. Вік мобілізації - від 18 до 60 років. Ненаситна вбивця втягує у свої смертельні ігри молодь, яка мала б бути майбутнім країни, яка ще не пізнала ні родинного щастя, ні, по суті, дорослого життя. Чи має так бути?



Якщо чоловік – зобов’язаний

Усе чоловіче населення України охоплене пильною увагою центрів комплектації (колишніх військкоматів). Про це свідчать відповідні документи про військовий облік, які по значущості конкурують з паспортом громадянина. Ще у школі, у 16 років юнаки в обов’язковому порядку проходять медкомісію, стають на військовий облік та отримують військово-облікові документи.



У 2017 році Міністерство оборони України запровадило новий документ для військовозобов’язаних – тимчасове посвідчення. Воно видається певним категоріям чоловіків у віці від 18 до 25 років (військовозобов’язані у запасі). Зокрема, й тим, хто не проходив військову службу або навчальні збори, і не має військово-облікової спеціальності, а також визнаним непридатними для служби у мирний час або обмежено придатними у воєнний час. Після 25 років – військовий квиток чи тимчасове посвідчення військовозобов’язаного – є, чи найголовнішим документом для чоловіка.



Вік призову знизили – що це означає?

До вчора в Україні вік мобілізації військовозобов’язаних та резервістів був від 18 до 60 років. Щодо призовників до 27 років (з приписним) - лише добровільно, за згодою і тільки на контракт.



Вчора, 2 квітня 2024 року, Закон №9281 «Про військовий обов’язок і військову службу», який дозволить мобілізувати більше молоді до ЗСУ був підписаний президентом України. Тепер граничний вік перебування призовників на військовому обліку знижено до 25 років. Нагадаємо, що цей законопроєкт був підтриманий Урядом ще 30 травня 2023 року і за процедурою очікував на підпис президента.



Для мирного періоду це нововведення було б приємним бонусом для небажаючих проходити строкову службу, бо воно знаменує завершення призовного віку. Виповнилось 25 – і можна розслабитися, в армію вже не покличуть. Але в умовах війни – зниження граничного призовного віку означає протилежне - перед молодими чоловіками відкривається пряма дорога у військо, якщо навіть до цього він не відрізняв генерала від сержанта.



І це реальні кроки для розширення можливостей для мобілізації. Якщо раніше «недоторканими» були молоді люди віком до 27 років, то тепер цей поріг понизився на дві сходинки.



Мобілізували у 21 – чи законно?

«Синові 21, закінчив університет. Не служив, військової кафедри не було. Чи можуть мобілізувати?» – нині одне з найпоширеніших і найболючіших питань від батьків, які шукають правової підтримки у тому, щоб вберегти своїх дітей від війни.



Якщо людині менш як 25 років, але вона має статус військовозобов’язаного або резервіста, що засвідчується військовим квитком або тимчасовим посвідченням – мобілізації підлягає. Власник приписного, тобто, чоловік зі статусом призовника, може потрапити на службу лише за його добровільної згоди та лише на контракт.



Отже якщо ви проходили строкову військову службу, обмежено придатний, закінчили військову кафедру, були засуджені до позбавлення волі – ви військовозобов’язаний і вас можуть мобілізувати незважаючи на вік. Тепер же після 25 років - служити мають усі.



Закон чітко прописує категорії чоловіків, яких можуть стати захисниками під час війни й це практично все дієздатне та адекватне чоловіче населення (крім знятих з військового обліку через вчинення тяжкого злочину).



Допомога адвоката

Ніхто не вижене з армії інваліда чи батька п’яти дітей, якщо тільки люди цих категорій самі хочуть боронити свою країну від ворога. Але ті, хто мають право на відстрочку за сімейними обставинами, можуть бути призвані тільки на службу за місцем проживання.



Обов’язок перед Батьківщиною - так, проте молодь нашу потрібно берегти. Адже не всі можуть бути військовими навіть під час війни та кожна людина може мати свої певні обставини чому зараз їй не можна у військо.



Наша окрема команда з 25 військових юристів має широку та якісну практику по всій Україні. Залучивши фахового адвоката з питань мобілізації – ви дійсно можете розраховувати на кваліфіковану допомогу.



Допомога, консультація, підказка – телефонуйте: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.



Фото: Академія сухопутних військ
photo thems