Військові адміністративні правопорушення - Адміністративна відповідальність військовослужбовців
Історичні літописи свідчать, що у Війську Запорозькому була організована ефективна судова система, яка зокрема складалася з неписаних адміністративних та карних законів, яким підпорядковувалось життя козаків. До правопорушників застосовувався цілий набір покарань. Так, пиятика та вживання оковитої під час походів проти ворога завжди вважалося у козаків кримінальним злочином і тягло за собою найсуворіше покарання – карали на горло. Нині закони не такі суворі, а цей та інші прояви військових адміністративних правопорушень караються цілою низкою цілком законних методів.
Що таке військове адміністративне правопорушення?
Скрізь є свої правила, які, наче молекули, утворюють кристалічні решітки організації чи системи. Коли правила порушуються – решітки ламаються, а за цим – вже лиш безлад. В армії – річ неприпустима.
Та навіть у воєнний час є кримінальні, а є адміністративні порушення. Адміністративка – це коли воїн щось зробив або, навпаки, не зробив, причому, не обов’язково навмисне, можлива просто необережність – але ця дія протиправна. Усі такі моменти прописані у 172 статті (пункти 10-20) глави 13-Б адміністративного Кодексу України.
Які є види військових адміністративних правопорушень?
Відштовхуємось від КУпАП:
Військовий не рахується з командиром, ігноруючи його законні вимоги.
СЗЧ.
Знищив, пошкодив військове майно. Найперше, мова тут про зброю і техніку. Якщо таке було зроблено не навмисне – то це військово адміністративні правопорушення.
Командир перевищує свої повноваження або зловживає своїм статусом. Наприклад, військові займаються не бойовою підготовкою, а будівництвом «хатинки» для командирської родини десь під Одесою чи Ужгородом.
Недбалість по відношенню до служби
Військова влада проявляє бездіяльність. Тобто, закриває очі на кричущі проступки чи й злочини підлеглих.
Недобросовісне бойове чергування.
Порушує правила служби прикордонник, який перебуває у наряді.
Навіть під час війни зберігається таке юридичне поняття, як необережне поводження зі зброєю та іншими небезпечними військовими «іграшками».
Ну і – алкоголь, наркотики. Статистика каже, що цього лиха серед військових найбільше, притягнень до відповідальності також.
Тобто адміністративні правопорушення військових – це про дисципліну, субординацію та порядок несення служби у в/ч.
Яка передбачена відповідальність за військові адміністративні правопорушення?
У мирний час усі згадані вище адміністративні правопорушення військовослужбовців у наслідок потягнули б за собою винятково адміністративну відповідальність. У воєнний час стан речей змінився. СЗЧ, наприклад – це вже лише від п’яти років тюрми, якщо військовий не захоче повернутися на службу. Непокора командирові та зловживання владою – це теж кримінал і реальний термін ув’язнення.
У решті випадків передбачена відповідальність за військові адміністративні правопорушення – це або від 10 до 15 діб гауптвахти, або від 17 до 34 тисяч гривень штрафу.
Рішення суду залежатиме від доказової бази, а база – від правильно підготовлених до суду матеріалів. Основну роль відіграють реальні докази винуватості та коректність складеного протоколу про правопорушення.
Як оформляються справи про військові адміністративні правопорушення
Коли стає очевидним факт помилки, якої припустився військовий, складається протокол. Робить це командир, за передбаченою 256-ою статтею КУпАП формою та навіть змістом. Екземплярів протоколу має бути два, один з яких – під розпис тому, хто проштрафився. Якщо військовий не хоче підписувати і брати свій примірник – робиться відповідна помітка. Часу на складення протоколу надається доба.
Під час його складання командир чи уповноважена особа має пояснити людині, яка скоїла військове адміністративне правопорушення, які вона має при цьому права і обов’язки. До протоколу додається письмовий опис протиправної дії з точки зору самого порушника та його зауваження до протоколу, якщо такі є.
Далі максимум за три дні формується справа і передається до суду того міста чи селища, де трапилося порушення.
Якщо суд призначає штраф, його потрібно сплатити протягом 15 днів після отримання постанови.
Юридична допомога військовим щодо адміністративних правопорушень
Переважна більшість військових не орієнтуються у правовому полі, не завжди можуть розпізнати та розрізнити, що для них при захисті на користь, а що на шкоду. Тому при настанні військового адміністративного правопорушення багато хто потрапляють під прес закону, хоча, насправді, могли б цього уникнути. Аби не постраждав невинний, або ж по мінімуму був покараний той, хто щиро розкаявся – є юристи.
Саме від правника у великій мірі залежить, якою буде і чи буде взагалі адміністративна відповідальність військовослужбовців. Вчасна консультація, розбір події «по молекулах» та збір певних документів здатні багато чого змінити.
У квітні цього року Чернігівський апеляційний суд виправдав військовослужбовця, якого командування не побачило на службі. У постанові зазначено, що суть порушення, якою її показав протокол про адміністративне порушення – некоректна і протирічить зазначеній там же нормі адмінкодексу. Докази саме того порушення, у якому звинувачувався військовий, були недостатніми і взагалі незрозуміло, що саме він порушив, згідно своїх обов’язків, бо й вони були не прописані.
Першого липня Київський апеляційний суд скасував постанову суду першої інстанції, яка наклала штрафні санкції на нетверезого воїна. Підстава: військовий на той час не знаходився на території військової частини і не виконував ніякого завдання. Був вдома. Щось підказує, що в цій справі стовідсоткового не обійшлось без вправного адвоката.
Куди звертатися?
Адвокатське об’єднання Актум надає консультації щодня з 8 до 22 вечора – на своєму сайті, в офісі, просто по телефону. Військовий адвокат – на постійному зв’язку більшу половину доби! Доступність, оперативність, результат – це те, що імпонує всім, хто звертається по допомогу в об’єднання. І тому у цифрах – це тисячі ефективних консультацій, сотні виграних справ і безмежна кількість вдячних клієнтів.
Актум – за замовчуванням на боці військових, адже з ними разом понад десять років, саме стільки, скільки триває війна.
Телефонуйте, будемо владновувати вашу справу разом: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.