background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

РОЗМЕЖУВАННЯ КРИМІНАЛЬНОЇ (СТ. 337 КК УКРАЇНИ) ТА АДМІНІСТРАТИВНОЇ (СТ. 210 КУпАП) ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ

Червоною лінією проходить військовий облік через життя чоловіків, незалежно від того чи знають вони щось про його правила. То вже краще знати, адже за порушення військовозобов'язаними чи призовниками законодавства про військовий обов'язок і військову службу – існує відповідальність. Вона може бути адміністративна – це стаття 210 КупАП, або кримінальна – стаття 337 ККУ.



Які є правила військового обліку та де вони прописані?



Хто, коли і в який спосіб має бути взятий обліку ТЦК – регламентовано профільним законом про військову службу й детально прописано у Порядку його організації та ведення (1487-ма постанова КМУ). 

Облік охоплює чоловіків від 17 до 60 років. Хлопці, які не мали нічого спільного з військовою справою (у тому числі, відраховані з військових Вишів та ще не встигли отримати базові знання) вважаються призовниками, у 25 років мають прибути в ТЦК і бути обліковані вже як військовозобов’язані та змінити приписне на військовий квиток.

Всі інші люди призовного віку (чоловіки та жінки, які мають мед-, фармспеціальності) – повинні перебувати на обліку. У випадку зміни місця проживання – за три дні до виїзду потрібно знятися з обліку і протягом тижня по прибуттю на нове місце подати свої дані до тамтешнього ТЦК. Зміни у здоров’ї,  сімейних обставинах – тобто, про все, що впливає на відстрочку – теж потрібно у тижневий термін повідомляти у центр комплектування з наданням документальних підтверджень. Свої облікові дані можна також уточняти за допомогою додатку Резерв+.

Військовий облік є двох видів: спеціальний і загальний. Загальний – це всі, хто потенційно може отримати повістку. З обліку тепер не знімаються навіть непридатні до служби. Спеціальний облік – це заброньовані, на яких мають право важливі для обороноздатності країни підприємства аби не залишитися без фахівців.



Які наслідки вчинення адміністративного правопорушення?



Недотримання правил військового обліку, а на даний час це, насамперед, ігнорування вимоги оновити свої дані – має наслідки, які передбачає ст. 210 КУпАП. Штраф. Він відчутний: для громадянина – від 17 до 25,5 тис. гривень. Якщо своїх працівників «ховає» від ТЦК юридична особа – від 34 тисяч до 59 500.

На порушника складається протокол про адміністративне правопорушення за ст 210 КупАП, штраф при цьому наздожене навіть через місяці – аж до року.

Для складення протоколу військовозобов’язаного можуть законно затримати на три години, а якщо є правопорушення за його участі, яке потребує деталізації, чи необхідне встановлення особи – на три доби. Але це не три роки, про які йдеться, у санкції ст 337 Карного кодексу.



Коли ж настає кримінальна відповідальність за ст. 337 КК України: ухилення військовозобов’язаного від військового обліку



Справа ось у чому: у 210-й адмінстатті мова йде про ігнорування процедури обліку, у ст 337 КК України – вже про ухилення саме від служби. Тобто: чоловік пройшов комісію, отримав на руки бойове розпорядження, а на вказану дату в ТЦК не з’явився. Ухилення від військового обліку або спеціальних зборів – то кримінальне правопорушення: стаття 337 має неабияку санкцію – від 3 до 5 років тюрми можна отримати. Можливий іспитовий термін.


Не вважаються ухилянтами чоловіки призовного віку, які не хочуть брати до рук зброю з релігійних переконань, але тут є нюанси.


Звертаємо увагу, що мати надійного фахівця, який допоможе розібратися у складних питаннях - дійсно важливо. Якщо у вас є конкретні питання, наприклад щодо оскарження штрафу ТЦК або потреби, пов'язані з військовим обліком, військовий юрист може стати безцінним помічником. Він допоможе розібратися у всіх правових аспектах та забезпечити захист ваших інтересів.



Не потрапити у пастку ст 337 ККУ допоможе досвідчений адвокат. І він завжди на зв’язку: 067-271-44-73, 098-665-05-40, 050-665-05-60


photo thems