background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Начальник схиляє до сексу – тепер може за це отримати штраф

Відтепер за сексуальні домагання в Україні загрожує штраф або й місяць виправних робіт з відрахуванням п’ятої частини зарплати.

Обнятися при зустрічі, чмокнути колегу у щічку, жартома пофліртувати з незнайомкою на вулиці – то все частина українського компанійського менталітету, який усуває багато бар’єрів у спілкуванні. Разом з тим, нерідко трапляється, що рамки пристойності або й приватної сексуальної безпеки легко порушуються. Наприклад, якщо йдеться про керівників і підлеглих. Тим більше – за зачиненими дверима сім’ї. У багатьох родинах психологічне чи сексуальне насилля – звична справа. Законотворці взялися за виправлення прогалини в законодавстві і посилили заходи, спрямовані на стримування кривдників, доповнивши адміністративний кодекс кількома караючими статтями.



Про що йдеться у законі № 8329

Українські закони невпинно синхронізуються з європейськими. Дійшла черга до врегулювання стосунків між чоловіками і жінками. На практиці – це посилення адміністративної відповідальності за чітко визначені неприйнятні дії із сексуальним підтекстом. При цьому конкретизується процесуальний бік розгляду пікантних справ.



Насамперед, розмежовуються такі поняття, як сексуальне насильство і домагання. У першому випадку – то кримінал, у другому – адміністративне порушення, яке карається штрафом. Суми штрафів – як для кого, а ляпас по репутації точно відчутний.



Крім того, що сплатить штраф, порушник моральних норм повинен буде пройти корекційну програму, завдання якої додати розуму, навчити етикету та елементарної поваги до людей, найперше – жінок. Чи й чоловіків. Випадки домагань і домашнього насильства стосовно чоловіків теж не поодинокі, але представники «сильної статі» хочуть розголосу ще менше, ніж жінки.



Не залишається поза увагою маленька кривда – бо то вже перший тривожний дзвіночок. Тому закон у частині покарань за домашнє насилля передбачає адмінвідповідальність навіть за малозначимий інцидент. Чим не шанс врозумити кривдника до того, як він закостеніє у своїй нестриманості.



У випадках насилля домашнього або за ознакою статі, порушено терміновий заборонний припис – поліція має право затримати тирана чи хама на три години – щоб скласти протокол або на 24 години – до встановлення обставин чи особи.



Діти. Коли батьки не ладять навіть у дрібницях – діти опиняються між двох вогнів. Якщо скандалять та доходить до стусанів – кожне «важке» батьківське слово чи мамин зойк кувалдою б’ють по їх маленьких сердечках. Закон визнає дітей, які є свідками сцен насилля – потерпілими.



Натомість, неповнолітні починаючі тирани, яким більше 16, нестимуть відповідальність за домашнє насилля нарівні з дорослими.



Які передбачено штрафи і за що

Якщо працівники поліції, навчальних закладів, медики або соцпрацівники знають про факти домашнього насилля по відношенню до дітей, але замовчують їх – будуть нести відповідальність. Передбачається штраф від 20 до 30 неоподаткованих мінімумів – зараз це від 340 до 510 грн. А може бути й місяць виправних робіт з відрахуванням п’ятої частини зарплати.



Домашнє насилля. Цього, на жаль, багато. Фізичний (без синців та ран), психологічний (образи і погрози) чи економічний (позбавлення їжі, одягу, банківських карток, житла, телефона…) тиск на людину тепер карається: штрафом у 340 – 680 грн., можуть також присудити 30-40 годин громадських або 30 днів виправних робіт, взяти під дво чи 10-денний адмінарешт. Штраф, насправді, невеликий, але усі ж прекрасно розуміють, що це фінансовий удар не по особистій кишені кривдника, а по бюджету родини.



Окремо карається насильство, спрямоване на дитину – 510 –1 020 грн. штрафу, 40-50 годин громадських робіт, арешт до 10 діб. Насильство за ознакою статі. Показовим прикладом цього явища є нашумілий випадок у Києві, коли молоді франківчани запрошували на орендовану квартиру дівчат, споювали їх до напівпритомного стану, а потім всіляко принижували та все те знімали. Ненормальне, зверхнє ставлення до жінок чи чоловіків з причиненням шкоди їх фізичному (без тілесних травм) та психічному здоров’ю карається: штрафом у 1 700 – 3 400 грн., 20-40 годинами громадських або 30 днями виправних робіт, 10-денним адмінарештом.



Сексуальні домагання, а це: масні фразочки, жести і тілоімітації, зовнішній фізичний контакт (притискання, дотики…), також повідомлення в соціальних комунікаціях вульгарного, образливого характеру – будуть мати наслідки. Звісно, якщо того захоче об’єкт наруги. У сьомому розділі 17 статті КУпАП за такі вільності передбачені наступні покарання: штраф – мінімум 1 360 і до 2 720 грн, 20-30 годин громадських або місяць виправних робіт за мінусом 20% зарплати.



Законодавство акцентує увагу до сексуальних домагань в робочому середовищі. Темпераментний колега чи начальник може нарватися на 850 або 1190 грн. штрафу чи попрацювати на громаду годин 40.



Навіщо потрібен адвокат

Будь-який закон можна використати як для захисту, так і для нападу. Зарубіжна юридична практика яскравіє гучними і не дуже справами та скандалами з приводу сексуальних домагань. Але потрібно розуміти, що тут може бути – не лише про реальний захист, а й можливість зруйнувати чиюсь кар’єру, життя. Або просто добре заробити грошей у спробі скомпрометувати людину. Тепер такі методи доступні й нашим інтриганам.



Довести, як і спростувати факт домагань непросто. І в такій пікантній і справі без адвоката буде важко.



З іншого боку: є справи – от як у тій київській історії – де адміністративна відповідальність сплітається з кримінальною (адже там були і зґвалтування). Аби кривдник не зміг отримати легше покарання, ніж того заслужив – постраждалій стороні часто потрібен дуже хороший адвокат. Досвідчений і коректний.



Також мало яка жінка зможе протистояти некоректним залицянням свого керівника чи настирного колеги. Швидше, шукатиме інше місце роботи. А можна ж спробувати і захистити себе та поставити хама на місце.



Адвокатське об’єднання Актум має великий досвід у супроводі подібних справ, при цьому абсолютно дотримуючись адвокатської етики – тобто, клієнт може не боятися додаткових психологічних травм.



Не мовчіть. Спробуйте зробити перший крок із полону страху і зайвого сорому, зателефонуйте та замовте консультацію адвоката: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60. Тут на ваші дзвінки чекають з 8 до 22 години щодня. Далі буде простіше.

photo thems