background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Кого торкнеться мобілізація в 2024 році

Нового мобілізаційного закону чекали всі. Ті, хто третій рік воюють – з надією, що їх, нарешті, замінять. Цивільні чоловіки призовного віку – з острахом, що їх війна теж не обмине. Не 22-й, нема вже тих, що рвуться воювати, але всі адекватні люди мріють щоб Україна перемогла і війна скінчилася. Тому, хочеш-не хочеш, все нові й нові чоловіки одягають військову форму. За половину травня, з початку дії закону, українців було мобілізовано більше, ніж за останніх півроку.

Перелік тих кого торкнеться мобілізація 2024

Визначальними для мобілізації під час воєнного стану є: вік людини, стан її здоров’я, і сімейні обставини, які дозволяють або ні залишити рідних.



Як і раніше, мобілізаційні заходи в загальному поширюються на чоловіків, яким від 18 і до 60 років, вони мають військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобовязаного. Мобілізаційний вік всіх інших потенційних захисників – з 25 років, але ніхто не відміняв особистого бажання людини захищати свою країну, свій дім. Тобто: до 25 – законно не ті, кого торкнеться мобілізація, якщо вони самі того не захочуть.



Воїн має бути здоровим, згідно класифікатора хвороб і станів, які визначають придатність до військової служби. Остаточний висновок – за ВЛК. Не існує більше статусу «обмежено придатний». Тому всі, хто його мав, протягом восьми місяців, мають пройти повторну ВЛК і отримати однозначне визначення: може він служити чи ні. Третій варіант – тимчасова непридатність, коли передбачається, що після лікування стан хворого може суттєво покращитися.



Винятково на добровільних засадах можуть мобілізувати: жінок (навіть, якщо вони медики чи фармацевти), юнаків до 25 років без військової підготовки, людей з інвалідністю та тих, які не бажають скористатися законним правом на відстрочку.



Що змінилося після прийняття нового закону про мобілізацію 10449

Зміни торкнулися усіх базових умов мобілізації. Насамперед, на два роки понижено призовний вік – тепер точкою відліку між статусами цивільний і військовий є число 25.



Строковики демобілізовані і такої форми служби вже не буде. Натомість, з 1 вересня 2025 року студенти 18-25 років усіх навчальних закладів 5 місяців (під час воєнного стану – три) навчатимуться азів військової справи. Після цього стають військовозобов’язаними з постановкою на облік. Таку ж школу повинні будуть пройти усі бажаючі стати держслужбовцями, представниками місцевої влади чи прокуратури. Для них базою військової підготовки стануть навчальні центри ЗСУ.



Від призову звільнені інваліди всіх груп. Але будуть перевірятися висновки МСЕК стосовно тих, хто вперше отримав третю або другу групу після початку великої війни. Обмежено придатні зобов'язані до лютого наступного року пройти військовий медогляд. Зважаючи на оновлений список «придатних» хвороб, чимало можуть опинитися серед тих, кого мобілізують.



Змінилася процедур військового обліку. Чоловіки поновлюють свої дані у ТЦК, прозорих офісах і мобільному додатку Резерв+. На це у всіх часу – до 16 липня. Так звані ухилянти будуть штрафуватися та позбавлятися права їздити власним авто. Українців за кордоном, якщо не поновлять свої дані, позбавлять консульських послуг та можливості оформити паспорт.



Повістку можуть вручити як на роботі, так і на вулиці. Доставити непокірного в ТЦК – лише поліція.



Воювати дозволили засудженим, яким не більше 57 років і крім тих, у кого важкі статті – держзрада, тероризм, корупція, сексуальне насилля, жорстоке або не поодиноке вбивство. Контракт – в обмін на дострокове звільнення. На такий ґешефт погодилися майже 4,5 тис. ув’язнених, більше 700 – вже служать.



Як буває, або навіщо потрібен адвокат?

Нещодавно у Чернівецькій області у ТЦК привезли 19-річних братів-двійнят, які виїхали на природу порибалити. Одного з часом відпустили, а другий – за добу пройшов ВЛК і опинився на полігоні в зовсім іншій області! Ситуація швидко набула розголосу, завдяки мамі хлопців і журналістам. Як з’ясувалось, в одного з двійнят було приписне – його й відпустили, бо за віком не підлягає мобілізації, а в другого – тимчасове посвідчення військовозобов'язаного, яке раніше, зазвичай, видавали тим, хто не придатний для служби через стан здоров'я. Але у мирний час, а не воєнний! Хлопець має пройти повторне ВЛК, бо реально має проблеми із серцем і ця історія, можливо, матиме хороше продовження. Можливо. Але краще б у кожній такій чи іншій подібній ситуації підключився до справи військовий адвокат.



Телефонуйте досвідченим, які працюють командно: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60



Фото: ТСН.ua
photo thems