background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

Досудове розслідування - Загальні положення

Ключовою стадією кримінального провадження можна вважати досудове розслідування. На цій стадії розпочинається кримінальне переслідування, збираються перші основні докази, досліджуються та фіксуються обставини події правопорушення з метою встановлення істини, перевіряються вже наявні докази, а також проводяться інші процесуальні дії, визначені КПК.

Початок досудового розслідування відліковується від моменту внесення відомостей про правопорушення в ЄРДР.

Юридична доктрина розрізняє досудове слідство та дізнання, які є різновидами порядку розслідування різних правопорушень.

 

ЩО В КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ ОЗНАЧАЄ ТЕРМІН ДОСУДОВЕ СЛІДСТВО

 

Досудове слідство передбачено для розслідування злочинів, тобто найбільш тяжких кримінальних правопорушень, відповідальність за які передбачає штраф у розмірі понад 3 тис. НМДГ або позбавлення волі.

Під час досудового слідства, в процесі конкретних слідчих дій, уповноважені органи та посадові особи збирають та документують докази.

 

Досудове дізнання в кримінальному провадженні

 

Досудове дізнання, у свою чергу, визначено для розслідування кримінальних проступків, які ККУ визначає, як правопорушення із передбаченим за них основним покаранням у вигляді штрафу, що не повинен перевищувати 3 тис. НМДГ або іншого покарання, не пов’язаного з тюремним ув’язненням.

 

Слідчі дії під час досудового розслідування

 

Досудове розслідування це фактично поступове виконання визначених КПК слідчих дій, повноваженнями щодо яких надані слідчі та відповідно дізнавачі, визначених законом правоохоронних органів – Національна поліція, прокуратура, ДБР, СБУ, БЕБ, НАБУ та інші згідно з предметною підслідністю.

КПК передбачає чіткі вимоги, які мають бути дотримані в процесі виконання слідчих дій.

У свою чергу процесуальні слідчі дії відображаються та фіксуються у процесуальних документах. Процесуальний кодекс містить норми, в яких зафіксовано вимоги про форму і зміст таких документів.

Адвокат по кримінальним справам на практиці знає, що при виконанні слідчих дій допускаються слідчими або дізнавачами чимало порушень, які можна і потрібно використовувати на користь підзахисного, оскаржуючи рішення, дії, бездіяльність.

 

Чи можуть до внесення в ЄРДР виконуватись процесуальні дії?


Загалом до внесення відомостей у цей реєстр законом заборонено розпочинати процесуальні дії, які віднесені до досудового розслідування.

Єдине, що дозволено зробити до занесення інформації про злочин у реєстр у випадках, що не можуть бути відтерміновано, наприклад, аби не знищили сліди злочину, та після завершення відповідних дій невідкладно внести все ж таки відомості до реєстру, це оглянути місце події.

До того, як реєстр буде містити дані про проступок, можуть відібрати пояснення; здійснити медичне освідування; отримати висновок спеціаліста, зафіксувати покази за допомогою технічних приладів, фотографувати та фільмувати, записати на відео; зібрати знаряддя і засоби вчинення проступку, речі та документи - предмети проступку, знайдені при затримання особи, огляді її чи речей.

 

Чи передбачено КПК строки досудового розслідування?

 

Так, вони передбачені та різняться у залежності від тяжкості вчиненого діяння. Починають відлік строків розслідування з моменту коли фігуранту справи повідомляють, що відтепер він під підозрою та вручають відповідний документ.

Отже, стосовно осіб підозрюваних у найтяжчому - вчиненні злочину, дається 2 місяці на завершення розслідування.

У разі підозри у проступку та наявності клопотання про проведення експертизи, у випадку незгоди з висновком спеціаліста або результатами мед освідування, розслідування може тривати до одного місяця.

У випадках, коли під підозрою у проступку опиняються неповнолітні, якщо підозрюваний не погоджується із своєю винуватістю або необхідно провести додаткові слідчі або розшукові дії – дається 20 діб.

72 години встановлено для випадків повідомлення людині про підозру у проступку або її затримання.

Вказані строки можуть бути продовжені у встановленому КПК порядку до 1, 6 чи 12 місяців.

 

Адвокатське об’єднання Актум - це симбіоз людяності, професіоналізму та досвіду. Наші спеціалісти працюють з 8.00 до 22.00.

Надамо кваліфікований захист бувалих юристів: телефонуйте 097-073-93-01, 050-665-05-60, 098-665-05-40.

Досудове розслідування - Загальні положення